Lietuva pret Ķīnu – kā viņiem sokas?

Tā klusi un nemanāmi, bet tomēr aizvien vairāk manāmi risinās vēl kāda politiska drama, kur iesaistījušies mūsu kaimiņi ‘broļukas’ lietuvieši. Tie kārtējo reizi pamanījušies iešaut sev kājā un uzsākt konfliktu ar Ķīnu.

Tas, kas tagad notiek starp viņiem un Ķīnu, ir lieliska ilustrācija visām tām teorijām par to, ka ir valsts, suverenitāte, globālā politika un katras valsts vieta tajā.

Šai gadījumā, līdzīgi kā tas vienmēŗ notiek ar visām Baltijas valstīm, tās tiek izmantotas, lai radītu kaut kādu problēmu vai eskalētu konfliktu. Viss sākās ar to, ka Lietuva pēkšņi paziņoja par Taivānas pārstāvniecības atvēršanu savā valstī. Kas ir Ķīnas un Taivānas attiecības, par to būtu jāraksta vesels romāns, bet īsumā Ķīna to uzskata par savu teritoriju un grasās to atkal atgriezt savā sastāvā, iespējams, pat ar militāriem līdzekļiem, savukārt Rietumu pasaule un īpaši ASV ir ‘nobažījusies’ par to un teorētiski varbūt pastāv kaut kāda militāra konflikta iespēja starp ASV un Ķīnu šai sakarā – bet diplomātiskais un ekonomiskais karš jau iet pilnā sparā.

Tad kas dīdīja Lietuvu izdarīt šādu soli – protams, ka tā nevarēja būt pašas Lietuvas režīma iniciatīva, jo tur neviens tādas lietas pats neizdomā. Tā kā Baltijas valstis pēc būtības ģeopolitiski ir tikai ASV pseidoštati, tad nav ilgi jādomā, no kurienes tādas instrukcijas – sekojoši Ķīna tūlīt pat reaģēja, gan izraidot Lietuvas diplomātus, gan arī izsvītrojot šo valsti no saviem muitas reģistriem.

Un ne tikai to – Beižingā paziņoja, ka arī daudzas multinacionālās kompānijas nevar eksportēt uz Lietuvu. Ko tas viss nozīmē – nu lūk, nesen arī mūsu presē tika publicēts sen neredzētais Valdiņš ‘veiksmes stāsts’ Dombrovskis, kas sniedzis interviju vācu De Welt un stāsta par to, ka aizvien vairāk visas Eiropas valstis sāk izjust sekas visam šim manevram, jo Ķīnā atsakās ielaist jebkādas preces, kur tikai ir jebkāda sastāvdaļa no Lietuvas. Un attiecīgās preces iesprūst Ķīnas ostās, tas viss rada problēmas un zaudējumus gan ES, gan Lietuvas uzņēmējiem un tas ir stingrs signāls katrai valstij, kas apšaubīs vienotās Ķīnas politiku. Vienlaicīgi Lietuva ir saņēmusi 600 miljonus dolāru kredītu no ASV, kas lieku reizi apliecina to, kas tur ir īstais šeptmanis – starp ASV un Ķīnu šīs blokādes iet jau krietnu laiku.

Un visa šajā spēlē ASV tieši to arī gribēja panākt – konfliktu starp Ķīnu un Eiropu, jo globālajā spēlē notiek krasas izmaiņas un ASV hegemonija strauji iet uz beigām. Krievijas/Ķīnas alianse veidojas kā pretstats ierastai kārtībai, kur dominēja anglosakšu bloks un loģiski, ka ASV valstiskās elites, kuras arī kontrolē notiekošo gan Eiropā, gan īpaši Baltijā, veic šādus gājienus, lai radītu spriedzi starp ES un Ķīnu, lai tur rodas problēmas, nevis sadarbība.

Protams, ka Vašingtonas vaimanāšana par Ķīnas ‘agresiju’ uz to sankciju fona, ko pašas ASV regulāri apkrāmē un izposta citas valstis arī militāri, ir tādas pašas krokodila asaras, kā vienmēr. No viņu puses tagad skan arī aicinājumi Eiropai apvienoties un aizstāvēt Lietuvu, provocējot vēl lielāku konfliktu, bet vienlaicīgi arī Eiropa pamazām cenšas slīdēt āŗā no ASV pakļautības un īsti nekāda Lietuvas aizstāvēšana tur nenotiek. Jaunais vācu kanclers tieši otrādi, izsaka interesi pastiprināt ekonomiskās attiecības ar Ķīnu, nevis tās graut pēc ASV vēlmēm. Turklāt Vācijas tirdzniecības kamera pat uzrakstījusi vēstuli Lietuvas valdībai ar nodomu pāŗdomāt savu klātbūtni šai valstī vispāŗ, ja Ķīnas disputs netiks atrisināts. Un tas atkal nozīmē milzīgus zaudējumus, darba vietu un investīciju izbeigšanos.

Līdz ar to šeit skaidri parādās viss šodienas ģeopolitiskais izkārtojums – Lietuvas režīms ir izracis bedri pēc ASV saimnieka komandas, bet tajā iekritis ir tikai pats – apzināta provokācija, labi zinot Ķīnas sarkanās līnijas, ir novedusi tikai pie tā paša, pie kā parasti noved visas šīs izdarības – sanaidošanās ar pasaules lielāko ekonomiku un zaudējumiem pašiem sev.

Tieši tāpat nemitīgi rīkojas arī vietējais režīms, atbalstot visādas sankcijas un apvērsumus citās valstīs, kas noved pie problēmām pašu mājās. Taisni jābrīnās, ka kariņa banda vēl nav paziņojusi par Taivānas pārstāvniecību Rīgā. Protams, šī ir daudz lielākā globāla spēle un tāda Lietuva tur nozīmē apaļu nulli, tas tikai parāda to, kā strādā īstā, lielā politika, kur valsts ir ‘neatkarīga’ tikai uz papīra, bet realitātē pilda savu saimnieku uzdevumus un to izmanto, tad izmet vēstures mēslainē. Eiropas bloks šobrīd it nemaz nav ieineteresēts ekonomiskā karā ar topošo lielvaru, bet brāļi lietuvieši var kārtējo reizi padomāt, kā viņus izmanto ēsmai lielo spēļu ietvaros.

Un protams, arī mēs ar šādu režīmu un nemitīgu kaimiņu provocēšanu drīz varam atrauties pavisam nopietni – tas bez vīrusa histērijas būtu bijusi galvenā problēma, bet uz tā fona šobrīd visas reālās problēmas tiek paslaucītas kaut kur tālumā.

2 komentāri

 • Patiesība nav tas ko mums zombē mainstrīm mēdiji

  Jā, šis ir izteikti raksturīgs arī LV. Nopelt un izteikt kritiku tuvākajiem kaimiņiem ir ierasta lieta. Pēc tam pašiem problēmas. Kāda ir praktikā jēga Taivānas vēstniecībai LT – manuprāt, pilnīgi nekāda (varbūt kļūdos). Vai ir vismaz tiešie reisi uz Taivānu?
  Skaidrs, ka CN bez LT iztiks, bet otrādāk – diezvai.

  Ne jau nu amurikāņi mums nāks palīgā, ja kas notiks.

  Patīk

 • Kas par problēmām?
  Aliexpress joprojām var pievienot LT adresi.

  Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s