Dehumanizācijas progress.

Kārtējo režīma paziņojumu par gaidāmo sabiedrības segregāciju sakarā nākas atgādināt par tām vēstures lappusēm, kuras atkārtojas tāpēc, ka tās nav devušas mācību. Viss jaunais ir labi aizmirsts vecais, kaut arī tam tā nevajadzētu būt.

Holokausts bija pakāpenisks process. Nacisti neuzsāka masveida eksekūcijas, kad nonāca pie varas. Viņi pakāpeniski sagatavoja sabiedrību, dehumanicējot konkrētu tās daļu.

Segregācija bija daļa no tā. Jēga tam bija nevis pavisam neļaut zemcilvēkiem sēdēt uz soliņa, bet gan parādīt, ka pareizajiem pilsoņiem nav jāsēž uz nešķīsta soliņa. Un tāds process tika veikts vairākus gadus, izturoties pret šo sabiedrības daļu zem cilvēciskiem standartiem, lai viņus pazemotu un emocionāli sagrautu.

To var redzēt šajos attēlos – uz viena soliņa rakstīts “Tikai āriešiem” – ar likumu bija noteikts, ka zemcilvēki drīkst sēdēt tikai uz īpaši apzīmētiem soliņiem. Daudzās pilsētās viņi nedrīkstēja arī apmeklēt sabiedriskās vietas, parkus, teātrus, peldbaseinus. Arī veikalos tie drīkstēja ierasties tikai īpaši nozīmētās stundās, parasti tas bija vēlu pēcpusdienā, kad viss labākais jau bija izpirkts.

Mainījās arī skolu apmācības process un pēc 1933.gada tas zemcilvēku bērniem padarīja dzīvi tajās neciešamu. Tur tika mācīts par derīgām un nederīgām rasēm, pareizu pārošanos, tika mērīti galvaskausi, pārbaudīta acu krāsa un matu sakārtojums pēc īpašām āriešu un ziemeļnieku tipu tabulām un viņiem vajadzēja zīmēt savas dzimtas ciltskokus, lai atrastu bioloģisko izcelsmi.

Toreizējais iekšlietu ministrs Wilhelms Fricks deklarēja, ka objektīvā vēstures mācīšana ir liberālisma muļķības. Tā vietā stājās cita vēsture – ka dzīve ir nemitīga cīņa, ka rase un asinis ir visu pagātnes, tagadnes un nākotnes centrā un visu nosaka spēcīgi līderi. Centrālās tēmas kļuva stāsti par drosmi kaujas laukā, upurēšanās lielo mērķu vārdā, Vadoņa sumināšana un naids pret visiem tautas ienaidniekiem.

Jau 1933.gadā visi ebreju skolotāji tika atlaisti no vācu skolām un universitātēm. Tai laikā no visiem Vācijas profesoriem viņi bija 12% Bet šīs tautības studentu proporcija tika samazināta līdz 1%, kas atbilst tā laika proporcijai sabiedrībā.

Ar nemitīgas propagandas palīdzību tika iestāstīts, ka tieši viņi ir vainīgi pie visa sliktā, kas noticis ar vācu tautu. Visas skolas grāmatas tika izņemtas un nomainītas ar jaunām, kuras saturēja nacisma ideoloģiju. 1934.gada janvārī iznāca arī īpaša direktīva, kas prasīja skolniekus apmācīt nacionālsociālisma garā.

Jau 1936.gadā vairāk kā 32% no visiem skolotājiem bija NSDAP biedri un tas bija augstākais rādītājs starp visām profesijām. Viņi savas uniformas nēsāja arī klasēs un ienākot tajā, atskanēja visiem zināmais sveiciens Vadonim.

Bet vēl 1934.gadā visi ebreju veikali tika apzīmēti ar dzelteno zvaigzni. Tā tas bija toreiz, bet tagad ielieciet zemcilvēku vietā tos, kas atsakās no potes, nacionālsociālisma vietā vakcionārismu un viss pārējais būs gandrīz identiski – segregācija un pakāpeniska izstumšana no sabiedrības notiek ar katru dienu vairāk.

Vienīgā atšķirība, ka tagad tas notiek ne jau ar kādu 1% sabiedrības, bet mūsu gadījumā ar pusi un pat vairāk. Kā tas ir iespējams un tas joprojām nav nonācis līdz masu apziņai, ir patiešām ir interesants jautājums. Arī toreiz droši nebija izteiktas pretestības tāpēc,ka viss risinājās vairāku gadu garumā un tas acīmredzot ir visai pārbaudīta metode, kā sabiedrību pieradināt pie tā, ka kāda cita daļa nav uzskatāmi par cilvēkiem. Var jau teikt, ka mums vēl nav tik slikti, taču realitātē neviens šo ieviesto segregāciju negrasās vairs atcelt, jo tā jau ir iestādīta sabiedrības apziņā un šo iecirsto rētu sadziedināt prasītu ļoti daudz laika, pat ja pēkšņi viss atgrieztos normālajā dzīvē.

Tāpēc par kaut kādu sabiedrības dziedināšanas procesu varēs runāt tikai tad, kad tiks aizvākts vēzis, kas to plosa un tas ir valdošais režīms.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s