Lielais Resets arī Anglijā – tev nepiederēs mājas un būsi laimīgs

Ja iepriekš aplūkojām šo procesu darbībā ASV, kur gigantiskās triljonu investīciju kompānijas Vanguard un Blackrock intensīvi uzpērk dzīvojamās mājas un veselus jaunos ciematus, lai tie nenonāk ģimeņu īpašumā, tad patreiz tas strauji ienāk arī Eiropā un īpaši britu salās.

Finanšu kompānijas, bankas, pensiju fondi un investīciju giganti – visi šie banksteri uzsākuši sadarbību ar mājokļu būvētājiem. Un nevis tāpēc, lai padarītu tos pieejamākus iedzīvotājiem kā privātīpašumu. Tieši otrādi, visa procesa jēga ir neļaut ierindas cilvēkam iegādāties šādus īpašumus un piespiest viņus tos īrēt no banksteriem.

Tās ir veselas shēmas, kas saucas ‘build – to rent’  jeb ‘būvēts īrei’, kas nozīmē to, ka jaunuzbūvētās mājas un veseli to kompleksi nemaz nenonāk tirgū, bet tos uzpērk šīs investīciju grupas.

Šobrīd UK šādas shēmas ietver tikai 5% no kopējā īpašumu tirgus, bet kā prognozē nekustamo īpašumu aģentūra Savills, tad līdz 2031 gadam tie jau būs 1.75 miljoni īpašumu, kas piederēs nevis cilvēkiem, bet gan banksteru kompānijām. Šī procesa laikā britu lielākā banka Lloyds plāno kļūt par lielāko ‘landlord’ jeb namu īpašnieku visā valstī, kam piederēs ap 50 tūkstošiem īpašumu.

Ironiskākais šajā stāstā ir tas, ka šo banku tur izglāba 2009.gadā pēc finanšu krīzes ar nodokļu maksātāju naudu, tāpat, kā šejienes Parex. Izglāba, lai tā kļūtu par vienu no galvenajiem Reseta instrumentiem britu salās un atņemtu ģimenēm iespējas iegādāties savas mājas.

Process iedarbina ‘tev nekas nepiederēs un tu būsi laimīgs’ ideju praksē – tas notiek vienlaicīgi ar dramatisko nekustamā īpašuma cenu pieaugumu, celtniecības materiālu un arī pārtikas cenu kontrolētu palielināšanu, kā nolūks ir pilnībā atdalīt ultra bagātos no pārējiem, kuriem nekas šai sistēmā nevar piederēt.

Vai to saprot sabiedrība un britu politiķi? Daži it kā saprot – leiboristu partijas pārstāvis Clive Betts par to izsakās tā, it kā patiešām saprastu – jā, šīs investīcijas izspiež no tirgus un apsteidz tos britus, kuri būtu bijuši pirmreizējie savas dzīves vietas pircēji. Nu bet ko darīt? Lielajam kapitālam pretoties var tikai nacionalizējot to sagrābtos īpašumus un industrijas, bet tas prasa revolūciju. Un tā šī mākslīgi radītā krīze turpina spiest potenciālos pircējus uz rindas beigām un liela daļa no viņiem jau tagad skaidri saprot, ka savas dzīves laikā nekad nespēs iegādāties savu mājvietu.

Savukārt miljardieri berzē rokas un viņu ieplānotais resets notiek tik ilgi, kamēr cilvēki nespēj aptvert notiekošās afēras mērogus. Starp citu, BlackRock šefs Larry Fink ir tā paša Davosas foruma uzticības padomē. Tad par ko šeit var būt jautājumi, kā plāns tas viss ir? Bet šis process arī nesākās tikai tagad – šī vidusslāņa likvidācija notiek jau vismaz pēdējos gadus 20 un pasaule lēnām tika gatavota esošās sabiedriskās struktūras un kapitālisma formas demontāžai.

Turpat britu salās šos 20 gadus bija intensīva imigrantu pieplūdes problēma jeb scenārijs, kas arī ļoti ietekmēja mājokļu tirgu, padarot to nepieejamu vidējam pilsonim.

Kā liecina Migration Watch ziņojums no pagājušā gada decembra, tad tikai Anglijā vien būtu jābūvē 100 tūkstoši jaunu māju, lai apmierinātu migrācijas radīto pieprasījumu. Bet tagad aizvien vairāk jauno māju izpērk miljardieri par cenām, kuras ir vēl augstākas par vidējām tirgū. Tas izslēdz cilvēku parasto no šī tirgus un tas arī ir lielais plāns. Un šajā plānā nav lielas nozīmes, ka tur tika vai netika apturētas švakcīnu pases.

One comment

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s