Kas ir valstiskums?

Interesantākais ģeopolitiskais notikums šobrīd ir notiekošais Afganistānā. Tātad 20 gadus pēc ASV inscenētiem ‘terora aktiem’ un dvīņu torņu uzspridzināšanas, iebrukuma , iztērētiem triljoniem dolāru un ‘demokrātijas nešanas’ viss atgriežas turpat, kur bija.

Tikko no turienes izvācās ASV armija, attiecīgais grupējums tūlīt pat pārņem kontroli, ieiet Kabulā un paziņo par kārtējās islāma valsts veidošanu. Šis vispār ir milzīgs globālas politikas notikums un par to var rakstīt un pētīt no daudziem aspektiem. Tas, kāpēc tā notiek, ir brūkošās ASV hegemonijas process, kur tās pakāpeniski tiek demontētas kā pasaules lielvara un policists, jo tam sen vairs nav resursu. ASV šobrīd notiek savs resets, kur šo mākslīgo veidojumu noslauka ar dažādu destruktīvu procesu un ideoloģiju palīdzību, lai vietā veidotu kaut ko jaunu, bet tas tiek plānots pavisam kaut kas cits, nevis iepriekšējā balto tradicionālo kaut kādu vērtību zeme. Un notiek tas neatkarīgi no tā, vai tur pie varas ir Džo, vai būtu Tramps, pēdējais vienkārši centās procesu padarīt mierīgāku, bet tagad tur notiek vienkārši nekontrolējams sabrukums.

Bet attiecībā uz Afganistānu, tur ir savs process. Un arī tā ir nopietna tēma, kas saucas valstiskums. Kas tas vispār ir un kā tas darbojas? Ir dažādas valstiskuma formas. Bet katra tauta spēj pieņemt un realizēt tikai tik daudz valstiskuma, cik pieļauj tās kultūrvēsturiskās attīstības līmenis. Tas nozīmē, ka nevar izveidot neatkarīgu, demokrātisku valsti, piemēram, tur, kur tauta atrodas stepju klejotāju dzīvesveida līmenī. Jo tāda tauta vienkārši nesaprot, kas tas ir, kā tas darbojas un kā to realizēt praksē. Tāpēc vēsturiski var izdalīt vairākus valsts veidus.

Bet ne pēc pārvaldes formas – pēc veidošanās jēgas.  Viens ir tas,  kur tauta pati dabiskā attīstības formā nonāk līdz sapratnei par kaut kāda valstiska veidojuma nepieciešamībai un pati to realizē, izejot cauri dažādām formām un nonākot līdz mūsdienām. Nu piemēram, lielās Eiropas valstis, Francija, Itālija, Grieķija,  Spānija, Anglija, arī Krievija, Ķīna, Indija un daudzas citas, kas tādā vai citādā formā pastāv daudzus gadsimtus un kur valstiskums ir mainījis dažādas formas no antīkiem laikiem līdz mūsdienām, ja atceramies, kas vispār bija pasaules pirmā demokrātija vēl Atēnās. Atsevišķa valsts ir viens valstiskuma veids, kur pamatā jābūt vienai lielākajai pamata tautai.

Cits valstiskuma veids ir impērija, kas apvieno daudzas tautas. Un tas ir ļoti interesants veidojums, jo tajā spēj dzīvot un attīstīties arī  tās tautas, kurām pašām par sevi nav iespējas un sapratnes, kā veidot atsevišķu valsti un nav arī resursu to izdarīt. Visādas mazās tautiņas vai arī lielākas, kam vienkārši attīstība atrodas līmenī, kas nepieļauj savas valsts veidošanu un nodrošināšanu ar iespējām tai eksistēt. Un tādu tautu ir simtiem, kam nekad nav bijis savas valsts un nav arī joprojām. Bet tās tīri labi iekļaujas kādā lielākā veidojumā, kur tām tiek nodrošinātas iespējas no lielā centra. Unikāls veidojums bija un faktiski joprojām šai ziņā ir Krievija, kurā gan impērijas laikā dzīvoja milzum daudz visādu tautu, bet katrs tās pārstāvis varēja piedalīties valsts pārvaldē. Arī tagad tur kaut kāds valstiskums ir autonomie apgabali, kur daudzas šīs tautas joprojām arī dzīvo un piekopj to pašu dzīvesveidu, ko pirms 100 gadiem.

Savukārt PSRS laikos daudzām no šīm tautām valstiskums vispār parādījās pirmo reizi vēsturē – tās kļuva par republikām. Tā pati Kazahstāna, kur līdz tam valdīja tāds pats klejotāju – nomadu dzīvesveids. Saprotams, ka šī un citas republikas nevarēja eksistēt atsevišķi, tās varēja noturēties tikai kopējās savienības ietvaros.

Bet trešais valstiskuma veids, kas vispār pat nebūtu nosaucams par valstiskumu, ir valsts uz papīra. Tas ir tad, kad to veido ārēji spēki savām ģeopolitiskām vajadzībām. Tad, kad sagrauj kādu impēriju un izveido nacionālas valstiņas, kuras pēc tam reāli pārvalda no ārpuses. Tad, kad bijušām kolonijām iedod himnu un karogu, bet realitātē pārvalde ir tā pati un resursus turpina sūkt tieši tāpat. Šajā kategorijā ietilpst arī Latvija, kuras izveidošanās ir tiešā veidā saistīta ar ārējo spēku interesēm gan toreiz, gan vēl jo vairāk tagad. Ja mēs saprotam to, ka īsta valsts nozīmē vispirms pašas tautas atbilstošu kultūrvēsturisko veidošanas procesu un tieksmi pēc patiesas suverenitātes, tad mūsu tautas mentalitāte šobrīd diez vai atbilst tam, kas ir īsts un neatkarīgs valstiskums. Tas pirmām kārtām ir galvās. Tāpēc arī notiek bezierunu pakļaušanās Briseles un Vašingtonas saimniekiem, bet tautas vēlme pēc īstas suverenitātes pagaidām varbūt tikai sāk mosties.

Tad lūk – iemesls, kāpēc neviens nevar iekarot Afganistānu un nostiprināt tur savu pārvaldi ir tieši tas, ka viņiem ir stingri nostiprināta savējā – un tajā nav nekādu citu institūtu, kā vien asinsradniecība, klanu vecākie un vietējās paražu tiesības. Kaut vai tas pats šariāts, kas Rietumos var šķist kaut kas briesmīgs, bet tā viņi tur dzīvo simtiem gadu un dzīvos tāpat, ja vien tur atkal nesāksies kaut kādi kārtējie Rietumu centieni maisīties un veidot no viņiem teroristus. Starp citu, Taliban savās teritorijās aizliedz kovid šprices. Tas būs unikāls gadījums pasaules vēsturē, kad par teroristiem nosauktie neterorizē savus iedzīvotājus ar to, ko dara ‘civilizētā’ pasaule.

Tas pat savā ziņā ir kaut kas līdzīgs tautvaldībai, visi lēmumi tiek pieņemti dzimtas vecāko sapulcēs un tas tur arī ir likums – nav tur nekādas citas tiesas vai pārvaldes mehānisma, kā tas ir Rietumos un nekādas ‘demokrātijas’ arī nav un nevajag. Tāpēc arī Afganistāna ir tāda, kāda tā ir un mēģinājums no tās izveidot kaut kādu citu valsti nesanāk vai arī sanāk tikai tik ilgi, kamēr spēj darboties pārvalde no ārpuses – tikko tā pazūd, tā sabiedrība atkal atgriežas savā valstiskuma izpratnē, kāds tas bija pirms tam.

Un tādi piemēri ir daudz –tā pati Dienvidāfrika, kura kādu laiku bija ļoti attīstīta baltās civilizācijas valsts – protams, tur bija aparteīds, bet tagad vietējā populācija spēj tikai dzīvot haosā. Daudzas bijušās PSRS republikas ir līdzīgas – Ukraina no mākslīgi uzturētas bagātākās republikas kļuvusi par nabadzības, kara un bardaka teritoriju, jo šiem citiem ārējiem spēkiem tautas liktenis tur neinteresē, jo tagad tur tiek audzināts nacisms.

Arī pašas ASV ir mākslīgs konstruētas, lai cik tas neliktos dīvaini – bet tā taču ir. Pamatiedzīvotājiem tur nebija un nav savas valsts, tos iznīcināja un sadzina rezervātos, bet valsti uzbūvēja kolonizatori un visi resursi tur plūda no ārpuses, vergi, darbaspēks un vēlāk arī smadzenes, ko pirka par lielu naudu no visas pasaules, lai ASV kļūtu par varenāko pasaules žandarmu. Pat liela daļa nacistu nonāca tur un mierīgi turpināja savu darbību. Arī Austrālija nav vietējo valsts, nedz tādas ir daudzas citas bijušās britu kolonijas. Tie ir mākslīgi veidojumi, kurus uztur kaut kādu citu spēku intereses, tā pati Kanāda, Jaunzēlande un Austrālija taču ir tā sauktā Commonwealth – tas ir veidojums, kas skaitās zem britu kroņa joprojām. Tagad, kad vājinās visu šo štatu vienojošais faktors, valsts sāk brukt, ASV uz ielām sāk notikt melno ļaužu kārtība un kā tas izskatās, video ir pilns internets. Šai sabiedrības daļai valstiskuma izpratne ir tikai tik, cik bija getto, kur tie pa lielam dzīvojuši jau paaudzēs.

Tā apmēram ir ar valstiskumu – tam ir liela nozīme arī mūsu tautas dzīvē. Cik daudz valstiskuma mēs kā tauta varam paņemt un sev nodrošināt? Šobrīd mums tāda realitātē nav, tas ir papīra valstiskums, esot integrētiem globālistu struktūrās, kas visu notiekošo arī diktē.

Ja mēs pēkšņi no tā visa izstātos, tikai tad varētu redzēt patiesos suverenitātes un valstiskuma apmērus – kad tauta no ārējās pārvaldes žņaugiem pēkšņi nonāk pati ar sevi. Un tas būs ļoti interesants brīdis, jo tikai tad parādītos tas, kas mēs esam – vai Merķeļa aprakstītie gnīdas un muguras liecēji, kalpu un vagaru tauta, vai mums atrastos tādi valstsvīri kā Čakste vai Rainis, kas šoreiz izveidotu īstu valsti.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s