Lietuvas politiķi – tikpat divkosīgi, kā mūsējie.

Masu protesta akcija Lietuvā, kas pirms 3 dienām risinājās Viļņā, parādīja kādu interesantu tendenci – tur nedaudz panervozēt dabūja pirmām kārtām tieši tie, kas visaktīvāk iestājās par demokrātiju Krievijā un Baltkrievijā.

Tagad izrādās, ka attiecības ar pašu tautu un demokrātiju Lietuvā viņiem ir visai švaki.  Tieši šiem kungiem nācās saskarties ar aktīvāko lietuviešu tautas ‘mīlestību’. Viens no tiem, kas pirmais atstāja Parlamenta ēku, bija iekšlietu ministrs Arvidas Anšauskas. Viņš ir partijas Tēvzemes Savienība/Kristīgie demokrāti biedrs. Un viņš sazin kāpēc vēl pagājušā gadā grasījās formēt delegāciju uz Baltkrieviju, lai cīnītos par cilvēktiesībām tur. Neviens viņu tur nesauca, saprotams, taču šis un citi Lietuvas politiķi nez kapēc dega kvēlā vēlmē palīdzēt brāļu tautai baltkrieviem, kuri nesaprot, kādu izvēlējuši prezidentu un ka Cihaņauska viņiem būtu labāka.

Un tā šis politiķis pirmais trāpījās protestētāju tuvumā, kur viņu sagaidīja visai aktīva verbālā duša un nepieklājīgi žesti. Taču viņš negrasījās veidot kaut kādu dialogu ar savu tautu un ātri pameta notikuma vietu. Interesanti, vai tagad Baltkrievijai būtu laiks sūtīt savu delegāciju un palīdzēt Lietuvai cīņā ar politisko krīzi un sakārtot cilvēktiesības tur?

Varbūt tas palīdzēs Anušauskasam nokārtot attiecības ar lietuviešiem, kuri viņu dēvē par aģentu ‘ānusu’. Otrs kadrs, kuram tika sava daļa tautas dusmu, bija Tomas Tomilinas. Gadu atpakaļ arī viņš bija sataisījies darboties tajā pašā delegācijā, kura grasījās kārtot politisko krīzi Baltkrievijā. Viņi bija tie, kas uzstādīja prasības atbrīvot visus ieslodzītos baltkrievus un jaunas vēlēšanas valstī. Padomājiet tikai, kādas rūpes par baltkrieviem.

Tā nav Baltkrievijas iekšējā lieta – katra ANO valsts ir uzņēmusi starptautiskas attiecības un pienākumus ievērot cilvēktiesības – gadījumā, ja tās netiek izpildītas, tad starptautiskā sabiedrība var iejaukties un reaģēt – tā skanēja šīs delegācijas paziņojums, kuru parakstīja arī minētais Tomas Tomilinas.

Kur ir tās cilvēktiesības pašā Lietuvā, vai Latvijā, kura tieši tāpat visu laiku bļaustījās par Baltkrieviju? Aparteīds un diskriminācija šeit taču nebūs iemesls starptautiskai sabiedrībai iejaukties un pieprasīt jaunas vēlēšanas, vai ne?

Trešais kadrs, ko lietuvieši sagaidīja ar skaļākajām ovācijām, bija parlamentārās komitejas priekšsēdētājs nacionālās drošības jautājumos Laurinas Kašjunas. Šis kungs pat izskatījās manāmi apjucis, droši vien nebija ko tādu gaidījis. Iepriekšējā Seima sasaukuma laikā viņš vadīja veselu deputātu grupu “Par demokrātisku Baltkrieviju”. Pēc Lukašenko ievēlēšanas viņš vaimanāja, ka baltkrievu tauta gaida no Lietuvas palīdzību, tāpēc vajag ātrāk ieviest sankcijas pret šo valsti. Kas, starp citu, visvairāk skartu tieši tautu, bet kam tas interesē. Jācīnās par demokrātiju.

Kašjunam ir nemierīgs prāts arī par Krieviju. Vēl 2016.gadā viņš sprediķoja par Putina režīma krišanu un revolūciju, kārtējo perestroiku un citām viņam tīkamām vīzijām, kam būtu jānotiek lielajā kaimiņzemē. Nu nenotiek tur nekas tāds.

Arī Lietuvas svētais gars Vitautas Landsberģis pirms gada ierakstīja veselu video rullīti baltkrievu tautai ar vēlējumu ātrāk nogāzt Lukašenko. Savukārt pats savai tautai patriarhs nez kapēc aicina esošai varai nepretoties un par cilvēktiesībām necīnīties. Komentējot 10.augusta notikumus, Landsberģis paziņoja, ka cilvēki protestējot vienkārši protesta pēc. Tās esot boļševiku metodes, vienkārši padzīt valsti un varu.

Ko gan Vitauts zina par boļševikiem, pats būdams VDK agents ar segvāŗdu ‘dedule’ jeb vectētiņš? Gan jau, ka kaut ko zina un par kaut ko ir satraucies. Savukārt viņa mazdēls, patreizējais ārlietu ministrs Gabrielius Landsberģis vispār neriskēja parādīties ārā. Tieši viņam policija vispār nerekomendēja tur iet. Kas tagad būs vainīgs pie tā, ka pašā Lietuvā un arī Latvijā brašie cilvēktiesību cīnītāji ir izvērtuši necilvēcisku attieksmi paši pret savu tautu?

Jūs varat minēt trīs reizes – bet pietiek ar vienu. Kremlis un Putins.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s