Pfizer un valstu līgumi – kas tajos rakstīts?

Noteikti būtu interesanti uzzināt, kā izskatās švakcīnu ražotāju un valstu līgumi. Izrādās, ka viens tāds ir atklāts un publicēts jau krietni sen, šī gada janvārī un tas ir līgums starp Pfizer un Albāniju.

Faktiski tie ir standarta līgumi un visticamāk, ka tieši tādi paši tie ir arī ar citām valstīm. Konkrētais dokuments tika publicēts kādā albāņu neatkarīgo publicistu resursā. Jautājumā par to, vai tas ir 100% īsts, var, protams, diskutēt, taču šobrīd nav iemesla to apšaubīt, tas ir pietiekoši detalizēts. Tas, ka šī un citas kompānijas uzstāda diezgan drakoniskas prasības attiecībā uz saviem pircējiem un nenes nekādu atbildību par šīm potēm, taču nav nekāds noslēpums. Daudzviet tika mainīta vietējā likumdošana, lai pielāgotos Farmas prasībām.

Tāpēc ir vērts ieskatīties šajā dokumentā un palasīt, kā tas viss izskatās. Tam ir 52 lappuses. Aplūkosim interesantākos nosacījumus. Pirmkārt, līgums attiecas ne tikai uz pašām injekcijām, bet arī uz visām citām ierīcēm un tehnoloģijām, kas pielietotas to izmantošanā vai darbības pastiprināšanā. (1.54)

Pircējs saprot, ka Pfizer darbs pie šīs potes izstrādes ir saistīts ar riskiem un tāpēc līguma nosacījumi nevar tikt mainīti arī tad, ka tiek atklātas kādas jaunas vai labākas zāles vai potes pret kovid. (2.1b) Šis punkts tad arī ir iemesls, kāpēc visa veida citi medikamenti tiek nežēlīgi apspiesti, tas pats iverkmektīns un citi. Turpat tālāk –

Līguma slēdzēju puses apzinās, ka produktam ir izieta fāze 2b/3 klīniskiem testiem un ka par spīti Pfizer centieniem produkts var arī nebūt sekmīgs dažādu apsvērumu dēļ – tehniski, klīniski, ražošanā, piegādē, uzglabāšanā vai citos apstākļos.

Attiecībā uz piegādi Pfizer absolūti neuzņemas nekādu atbildību par to un par kavējumiem, bet pircējam nav tiesības pārtraukt līgumu. Jebkādas izmaiņas šajā grafikā ir tikai vienpusējas un to lemj piegādātājs. Varat iedomāties tādu punktu kādā biznesa līgumā, kur jums nav nekādas garantijas laikā saņemt savu preci, bet jūs arī nevarat neko iesākt vai atteikties sadarboties ar tādu piegādātāju? Bet šajā līgumā tas ir vēl specifiskāk atrunāts – pircējs attiecībā uz kompāniju atceļ visus un jebkādus vietējos likumus, kas kaut kādā veidā regulē šīs piegādes. Šeit ir tikai un vienīgi piegādātāja noteikumi.

Un vēl ir punkts par to, ka nekādos apstākļos prece nevar tikt atgriezta. Tāpēc jau valstis savas neizlietotās potes cenšas nogrūzt citām valstīm, jo ne Pfizer, ne kāda cita švakcīnu kompānija tās negrasās ņemt atpakaļ, pat ja tās izraisa briesmīgas blaknes. Šis līgums vispār ir augstāks par valsts iekšējiem likumiem un arī tas ir specifiski atrunāts. To jau mēs zinām, ka neviens no šiem ražotājiem nenes absolūti nekādu atbildību ne par ko.

Taču pats galvenais šajā visā pasākumā ir punkts 5.5. Tas skaidri paziņo, ka injekcijas tiek izstrādātas strauji ārkārtas situācijas laikā un ka pētījumi turpinās. Tāpēc pircējs parakstās par to, ka konkrētā izstrādājuma efektivitāte un ilgtermiņa efekti nav zināmi, kā arī var parādīties šobrīd nezināmas blaknes. Un tagad pavaicāsim visām tām valdībām, kuras šo produktu reklamē kā absolūti drošu un efektīvu, kā ir iespējams tik nekaunīgi melot?

Interesanta ir arī cena – Albānijai tie bija 12 dolāri par dozu šajā pirmajā līgumā, kas ir uz aptuveni pusmiljonu dozām. Savukārt ASV cena bija 19.50 par dozu – izskatās, ka vietējā kompānija pamatīgi apšņākusi amerikāņu nodokļu maksātājus.

Un protams, šeit ir specifiski un daudz runāts par to, ka par visu vienmēr maksā valsts, bet kompānija ir atbrīvota no visas iespējamās atbildības. Arbitrāžas tiesa jebkuros jautājumos par šo līgumu ir Ņujorkā.

Tādu līgumu neslēgtu neviens pie pilna prāta esošs biznesmenis. Bet šeit ir pavisam kas cits. Turklāt no ražotāja puses viss ir skaidrs un saprotams – par eksperimentālu šļuru nekādu atbildību viņi netaisās nest. Bet jautājums ir par to, kas nav kārtībā ar galvu pircējiem.

Viss konkrētais līgums ir atrodams arī šeit, varat izlasīt, kā tas izskatās.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s