Tas ir oficiāli – PVO boss atzīst, ka injekciju ieguvumi ir atcelti.

Šis ir PVO bosa Tedrosa runas tiešais tulkojums no organizācijas Ārkārtas komitejas sanāksmes 14.jūlijā. Šeit tiek pateikts tas, par ko visu pasauli sen brīdināja ‘sazvērnieki’ – injekcijas ir bezjēdzīgas, visus ieguvumus atceļ Delta un nāk III vilnis.

Profesor Housin,

Ārkārtas komitejas biedri un padomnieki, dārgie kolēģi un draugi.

Laipni lūdzam šajā, astotajā Ārkārtas komitejas sanāksmē un paldies jums visiem vēlreiz par līdzdalību. Kad mēs tikāmies pēdējo reizi, pozitīvo gadījumu un mirstības līmenis pasaulē sasniedza jaunus augstumus. Bet palielinoties potēšanas statistikai Eiropā un Ziemeļamerikā, tas deva efektu un mēs redzējām līkņu kritumu.

Diemžēl šobrīd tendences ir apgrieztas un mēs esam III viļņa agrajā stadijā. Pagājušā nedēļā mēs atzīmējām ceturto kovid saslimstības pieauguma nedēļu visā pasaulē, izņemot vienu no PVO reģioniem. Pēc 10 nedēļu krituma, atkal pieaug mirstība. Vīruss turpina mutēties, pārvēršoties lipīgākos variantos. Kopš pēdējās tikšanās reizes, mēs esam sadalījuši šos variantus kategorijās un nosaukuši tos pēc grieķu alfabēta burtiem, lai izvairītos no ģeogrāfisko reģionu nosaukumu stigmatizēšanas.

Delta variants sastopams vairāk kā 111 valstīs un mēs paredzam, ka tas drīz kļūs par dominējošo celmu pasaulē, ja tas tāds jau nav.

Delta ir viens no galvenajiem dzinējiem šī brīža infekciju pārnesē, ko pastiprina sociālā sajaukšanās un pārvietošanās, kā arī nepietiekoši vērīga sabiedriskās veselības un ierobežojumu ievērošana. Tai pašā laikā mēs vērojam šokējošas atšķirības globālajā injekciju loģistikā un nevienādu piekļuvi ‘dzīvības glābšanas’ ampulām.

Šī nevienlīdzība ir radījusi divu ātrumu pandēmiju – valstis ar lielāku piekļuvi potēm atceļ ierobežojumus un atver sabiedrības, kaut arī nepotētajiem joprojām pastāv liels risks.

Taču tikmēr pošu nepieejamība citur pasaulē atstāj lielāko daļu planētas populācijas vīrusa žēlastības ziņā. Daudzas valstis joprojām nav saņēmušas nevienu poti un lielākā daļa nav saņēmušas pietiekoši. Covax var strādāt, bet apjomi ir par mazu, ir piegādāti tikai 100 miljoni dozu

Es esmu aicinājis uz globālu spiedienu sašpricēt vismaz 10% no katras valsts tautām līdz septembrim, vismaz 40% līdz šī gada beigām un vismaz 70% līdz nākamā gada vidum. Lai sasniegtu šos mērķus, mums vajag 11 miljardus dozu. Mēs esam pateicīgi par paziņojumiem, ko veica G7 valstis un kopā tās ziedos 870 miljonus dozu, galvenokārt caur Covax.  Bet vajag daudz vairāk un vēl ātrāk.

Un mēs arī zinām, ka injekcijas vien neapturēs šo pandēmiju.

Mēs esam aicinājuši valstis piekopt piemērotu un pastāvīgu pieeju, izmantojot visus iespējamos veselības un sociālos mērus, ieskaitot riska izvērtēšanu attiecībā uz masu pasākumiem. Tik daudz valstis ir parādījušas, ka šo vīrusu var apturēt ar šiem ierobežojumiem. Mēs redzam valstis, kas atlaiž aizliegumus starptautiskiem ceļojumiem, bet nacionālā politika ceļotāju reģistrēšanā paliek nekordinēta. Lai atbalstītu valstis. PVO nesen ir izdevusi papildinātas vadlīnijas riska vadībā.

PVO arī izskata iespējas digitalizēt starptautisko pošu un profilakses sertifikātu, atbalstot harmonizētu pieeju špricēšanas statusa reģistrācijai, kā arī citai informācijai par starptautiskiem ceļotājiem. Mēs turpinām dot padomus atslēgas problēmām, ar ko saskaras valstis un kā ar tām tikt galā, balstoties uz starptautisko veselības regulējumu.

Paldies vēlreiz visiem.

Un tā boss ir runājis – pateicis to, ko varēja nesaprast tikai ļoti naiva sabiedrības daļa jau sen – no švakcīnām jēgas nav, sašpricēts par maz, nāk III globālais vilnis un visi atkal sēdēs lokdaunā.

Un sēdēs visi, tai skaitā sašpricētie, taču valdībām ir plāns, ka savā muļķībā viņi vainos tos, kuri nepadevās un saprata, ka šī ir afēra. Kādai daļai atvērsies acis, ka valdības melos un štancēs savus variantus bez sava gala, kāda kļūs vēl dumjāki un gaidīs otrās paaudzes injekcijas, kas šobrīd arī jau tiek testētas. Bet veselie ļaudis turpinās būt veseli.

2 komentāri

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s