“Bezvadu saskarsme caur cilvēka ķermeni” – ko pēta LV zinātnes spīdekļi

Iepriekšējā tēmā par bezvadu tehnoloģijām aplūkojām Blue Safes jeb ‘virtuālo’ vīrusu, izmantojot bluetooth tehnoloģiju. Cilvēku kontrolei izdomas netrūkst. Bet kam piešķir lielo naudu pašmājās?

Daudzi jau būs sapratuši, ka viss notiekošais pasaulē skaidri liecina par to, ka nekāda īsta vīrusa nekad nav bijis – labākajā gadījumā arī ‘īstais’ vīruss ir mākslīgi radīts, un tāds pats ir arī šis bezvadu vīruss. Tā visa ir pakļaušanas tehnoloģija un nekas vairāk.

Bet ne jau tikai tur tālajās ārzemēs notiek transhumānisma priekšdarbi. Arī pašmāju zinātnes spīdekļi par lielu naudu gatavojas pētīt to, ko kas visai neveiklā valodā aprakstīts Zinātnes padomes mājas lapā. Projekta nosaukums ir “Komunikācijas sistēma caur cilvēka ķermeni ar pielietojumiem ķermeņa mēroga bezvadu tīklos” Arī par šo projektu pēdējās dienās ir liela cilvēku interese.

Projektam piešķirta ievērojama nauda – 300 tūkstoši eiro. Tātad par ko ir runa? Vajadzīgs palielināt tehnoloģiju gatavību komunikācijai caur cilvēka ķermeni un visā vārdu mudžeklī saprotamākais ir pēdējais teikums.

Projekts paredz pielietojumus veselības aprūpē un veselīga dzīvesveida uzturēšanā, kā piemēram, ilgtermiņa minimāli traucējoša cilvēku novērošana izmantojot sensorus uz ķermeņa un ķermeņa iekšienē.

Pareizāk teikt, pats saprotamākais vienlaikus šokējošākais ir jēdziens sensori ķermeņa iekšienē. Lai detalizētāk saprastu, kas ar to visu domāts, vispirms jāaplūko minētais protokols, ko viņi taisās uzlabot. IEEE 802.15.6 nav nekas tik jauns, jau 2010 gadā atrodams tā apraksts. Tas, ko LV zinātnieki centušies tulkot ar google jeb ‘ķermeņa mēroga bezvadu tīkli’ angļu mēlē saucas Wireless body area networks jeb WBAN. Vēl detalizētāk visa infrastruktūras shēma attēlota 2016. gada pētījumā.

Savā būtībā tā ir tehnoloģija, ko izmanto reālā laika veselības parametru mērīšanai. Tās ir dažādas ierīces, ar ko mēra organisma notiekošos procesus, sensori un aparāti, kas var atrasties arī ķermeņa iekšpusē. Un šis ir tas bezvadu tīkls, kas nodrošina attiecīgo sensoru komunikāciju un datu pārraidi. Varētu domāt, ka tehnoloģija jau nav nekas tāds un tā patiešām daudziem ir vajadzīga un noderīga. Ir cilvēki, kuriem nemitīgi jāmēra kaut kādi parametri, jo viņiem ir tāds medicīniskais stāvoklis. Asinsspiediens, cukura līmenis un tamlīdzīgi. Tā ir visa sistēma, kurā cilvēks ir saslēgts ar saviem sensoriem un visu medicīnas infrastruktūru, kura var attiecīgi reaģēt uz notiekošo un atkarībā no tā, kas tur ķermenī ir salikts, var arī ietekmēt no ārpuses – piemēram, iepumpēt insulīna devu caur attiecīgo ierīci.

Tas patiešām kādam varētu likties pareizi un vajadzīgi, bet katrai medaļai ir divas puses. Ja viss šis tiek izmantots tikai uz tiem, kam to patiešām vajag, tas būtu labi un jauki. Taču mēs labi redzam to, ka šobrīd pasaulē ir pavisam citas tendences un vīrusa afēra paģēr pavisam ko citu. Tagad mūs grib piespiest lietot to, ko veselam cilvēkam nevajag – testus un injekcijas, kuru sekas ir drausmīgas jau īsterminā, bet tālāk būs vēl jautrāk.

Tāpat arī šeit. Vairs nav nekāds noslēpums, ka nākošais afēristu solis ir tā sauktā prediktīvā diagnostika. Jau pagājušā gadā kompānija Profusa iepazīstināja ar savu jauno produktu – implantējamu biosensoru. Tā ir viens no lielākajiem šī tirgus spēlētājiem. Nesen tika demonstrēts vēl viens līdzīgs produkts –Pentagona laboratorijās izstrādāts gels, ko ievada zem ādas un kas pēc bioķīmiskām reakcijām nosaka to, ka cilvēkam ir kovids vēl pirms viņš sajūt simptomus.

 Un ir vesela kaudze tādu izstrādājumu, ko plāno izmantot afēras nākamajā fāzē. Kā ieganstu izmantojot vajadzību konstatēt viltus vīrusu organismā, viņi grib salikt tajā šos sensorus, čipus un nemitīgi vākt biometriskos datus par cilvēku, tādā veidā panākot totālu kontroli pār pēdējo, kas vēl piederēja pašam cilvēkam – fizisko ķermeni. Saprotiet taču to, ka gan injekcijas, gan novērošanas sistēmas, gan šie sensori un viss pārējais tagad vairs nav nekādā sakarā ar cilvēku veselību. Tam tad arī vajadzīgs šis bezvadu tīkls un protokols, kā tas strādā.

Tas ir tikai melīgs iegansts tam, lai mūs pilnībā padarītu redzamus sistēmai un atkarīgus no tās, ietekmējot arī domas un sajūtas, jo visiem šiem sensoriem un tehnolģijām taču ir arī atgriezeniskā saite. Tie, kas sekmīgi sašpricējušies, jau tagad ir pilnībā atkarībā no revakcinācijām un kļuvuši par Farmas donoriem uz visu dzīvi. Un ja nekāda vīrusa nav, tad kas ir? Totāla iejaukšanās cilvēkā līdz pat privātai dzīvei un ķermenim. Pat īsta vīrusa gadījumā tas nedrīkst tā būt, bet mēs taču redzam, ka visur cenšas izmainīt likumdošanu tā, lai cilvēkiem vispār nebūtu nekādu tiesību, pat ne pašiem uz sevi, jo valdība zina labāk, kur mums iet un kādas substances vai sensorus sevī ievadīt. Tikai vai šāds ar sensoriem apkrāmēts cilvēks vispār vairs var tā saukties? Un kas notiek tad, ja šai sistēmai uzbrūk kādi hakeri, kā mēs redzam pēdējā laikā?

Ja pēkšņo LV zinātnes interesi par šīm sistēmām izskata no šī skatu punkta kopā ar globālajiem procesiem, tad jau gan nevajadzētu rasties jautājumiem par to, kāpēc tam tagad izdala kārtējo lielo naudu.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s