Varas piramīda – Masu mediji

Daudziem cilvēkiem rīts sākas ar viņu iecienīto ziņu kanālu, avīžu vai tagad jau soctīklu pārbaudi, lai iepazītos ar pēdējiem notikumiem pasaulē. Bet vai visi saprot, kas veido saturu un tendences šajos medijos?

Jebkuras pārliecības cilvēkiem ir vēlme zināt par to, kas ap viņiem notiek un tapēc vidējam pilsonim var rasties sajūta, ka simtiem TV kanālu, tūkstošiem avīžu un miljoniem mājaslapu ir bezgalīgs patiesas un vērtīgas informācijas avots.

Taču tieši tāpat, kā ar iepriekš aprakstīto izglītības sistēmu, masu mediji ir pavisam kas cits, kā daudzi uzskata. Tāpēc vispirms jāaplūko mediju īpašnieku vēsture, lai saprastu to, kas tie ir šodien.

Agrajos 1980tajos ASV visus medijus, žurnālus, filmu studijas un TV kanālus pa lielam kontrolēja 50 korporācijas. Bet jau 10 gadu laikā tas samazinājās uz 25. Bet 2000to sākumā palika vairs tikai 6 mega korporācijas, kuras kontrolē 90% visu ASV un krietnu daļu pasaules mediju. Šobrīd ir palikušas tikai 5. Tās ir ATT, Disney, Comcast, Fox Corp un National Amusements. Visi iepriekšējie lielie mediju īpašnieki ir pārdevuši sevi šiem Top5.

Vēl pasaulē ir vairāki citi konglomerāti, kā Sony Corporation, MGM un GrupoGlobo, kas darbojas Dienvidamerikā.

Piemēram, mediju magnāts Rupers Merdoks ir Fox īpašnieks un viņa ģimene kontrolē 120 medijus 5 valstīs. Tāpat ir miljardieris Blumbergs ar savu mediju grupu.

Ir skaidrs, ka šāda mediju konsolidācija dod iespējas šīm korporācijām, akciju turētājiem un atsevišķām ģimenēm ietekmēt visas sabiedrības viedokļus. Tieši tāpēc medijus bieži sauc par 4to varu. Un šobrīd tā ir lielāka vara, kā daudziem politiķiem vai veselām valstīm, ņemot vērā to, kāda ietekme un manipulācijas iespējas ir soctīkliem. Jau 1988.gadā intelektuālis Naoms Čomskis izdeva grāmatu Manufacturing Consent, kurā runāts par to, kā mediji kalpo un izplata to propagandu, ko tiem liek darīt finanšu avots. Tajā viņš apraksta daudzus veidus, kā mediji ietekmē cilvēku domas – tie ir tādi paņēmieni kā uzmanības novēršana, graduālisms, publikas pakāpeniska gatavināšana, atlikšana uz vēlāku laiku, kad cilvēki būs vairāk pieņemoši, runāt ar sabiedrību kā ar maziem bērniem, uzspēlēt uz emocijām, vainot problēmās pašus cilvēkus un daudzi citi, kas balstās uz masu psiholoģijas izpratni.

Šis lielais kartelis necīnās savā starpā, ir tikai nelielas atšķirības, bet sabiedrībai tas nozīmē konkrētus rāmjus un uzstādījumus tajā, ko viņi redz un dzird ikdienā.

Bet tas vēl nav viss. Jau kopš 70to sākuma bija vērojama arī ASV izlūkošanas dienestu iefiltrēšanās. Toreiz pat Nytimes ziņoja, ka CIP štatu sarakstā ir vairāki desmiti žurnālistu, kas strādā ārzemēs kā pilna laika aģenti.

1977.gadā iznāca konkrēts raksts, CIP un mediji, kurā tika atklātas attiecības starp šo pārvaldi un oficiālajiem medijiem. Tur stāstīts par to, ka jau kopš 50tajiem CIP ir apmācījusi savus aģentus par žurnālistiem, kuru uzdevums bija izplatīt dažādas viltus ziņas, atbilstoši aģentūras vajadzībām. Kaut arī CIP apgalvo, ka tāda prakse ir izbeigta turpat 70tajos, vēl 1996.gadā ASV Senātā notika izmeklēšana par iespējamu CIP iesaistīšanos žurnālistikā – toreizējais aģentūras vadītājs gribēja izmainīt aizliegumu izmantot Miera korpusu, misionārus un žurnālistus ārvalstu politiskās izlūkošanas vajadzībām. CIP tika pieķerta sadarbībā ar LA times žurnālistu vēl 2014.gadā.

Vārdu sakot, mediji nav tikai dolāra pakļautībā – tos izmanto gan specdienesti, gan valdošās kastas pārstāvji saviem nolūkiem.

Tā kā sabiedrībā tomēr ir pieprasījums arī pēc godīgām, necenzētām un alternatīvām ziņām, tad ir radusies arī neatkarīgo mediju kustība. Moderno tehn0loģiju un soctīklu laikmetā faktiski jebkurš var kļūt gan žurnālists, gan veidot savu mājas studiju. Kopš Youtube un citu sociālo kanālu parādīšanās alternatīvie mediji strauji uzņēma apgriezienus un kļuva par tiešajiem konkurentiem lielajām korporācijām. Tomēr 2016.gada prezidenta vēlēšanas ASV izmainīja situāciju un tad radās jēdziens ‘viltus ziņas’ – tas kļuva par korporatīvo mediju apzīmējumu visam tam, kas atspoguļo lietas citādi, nekā viņi. Kopš tā laika korporācijas ir izvērsušas aktīvu kara darbību, cenzūru un faktu pārbaudītāju armijas pret tiem, kas publicē to, ko nedrīkst darīt saskaņā ar norādēm no miljardieriem.

Vēl viens veids, kā varas piramīda saglabā varu, ir pārpērkot vai finansējot tā sauktos jaunos medijus, kuri sevi prezentē kā neatkarīgus, uz jaunatni vērstus, bet patiesībā ir tā pati miljardieru un specdienestu propaganda, tikai citā iepakojumā. Tipiski šādi piemēri ir Vice Media, Vox media un Buzzfeed.

Taču specdienestu centieni manipulēt ar publikas uztveri iet tālāk par žurnālistu angažēšanu. Vienā no dokumentiem, ko atklāja Snovdens, ir runa par to, ka Britu valdībai ir īpaša programma ar nosaukumu JTRIG – Joint Threat Research Inteligence Group. Šī aģentūra tiešā veidā nodarbojas ar sabiedrības uzskatu veidošanu, uzvedības un psiholoģijas pētīšanu, lai panāktu paklausību varai. Viņi veido arī viltus personas un grupas dažādos soctīklos ar nolūku diskreditēt brīvos viedokļus un iedrošināt paļāvību uz valdību lēmumiem. Tieši šie ir īstie troļļi, kuri nemitīgi apvaino par tādiem pārējos un jebkuru skaidru skatījumu uz lietām dēvē par “Kremļa roku”

Gan britu, gan ASV izlūkošanas dienestiem ir ļoti svarīgi panākt sabiedrības paklausību. Tāpēc viņiem ir nepieciešams uzturēt to sašķeltu, dezinformētu, savā starpā karojošu un līdz ar to nespējīgu saskatīt patiesos nodomus un plānus, kas ar viņiem tiek darīts.

Tomēr no tā ir izeja un pozitīvas tendences – par spīti cenzūrai un manipulācijām alternatīvās ziņas pieņemas spēkā. Daudzi bijušie korporatīvie žurnālisti pāriet otrā pusē. Parādās arī alternatīvās platformas bez cenzūras. Šobrīd ir piedāvājums – tas ir tikai katra paša lēmums, kad viņš atslēdzas no valdības propagandas kanāliem un pāriet uz citu informatīvo lauku, kuru neuztur miljardieri un specdienesti.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s