Ordo ab chao – pārvalde caur haosu. Izraēlas –Palestīnas konflikts.

Kā zināms, tad nu jau nedēļu notiek karadarbība starp Izraēlas valsti un Palestīnas Gazas sektora pārvaldītājiem – HAMAS kustību. Kā izskatīt šo konfliktu un kāpēc tas tur notiek? Protams, ja neskaita to, ka šis ir karstais punkts vismaz no 7gs, bet runa ir par tieši šo, pēdējo notikumu.

Šis tā saucamais karš risinās tā visai dīvaini – skaidri redzams, ka puses uzvedas tā, lai tas neizvēršas plašāk, bet lai kādu laiku būtu šāda vāji tekoša karadarbība. No vienas puses HAMAS dienā šauj ne vairāk kā 250 visai primitīvas raķetes, no kurām gandrīz visas tiek notriektas, no otras puses Izraēla veic atbildes triecienus, bet iepriekš brīdinot attiecīgo māju iedzīvotājus, lai tiem ir laiks evakuēties. Izņemot tos gadījumus, kad trieciens ir pa kāda no HAMAS kustības līderu mājām. Faktiski lielākie iedzīvotāju upuri rodas tieši tādos gadījumos.

Līdz ar to, nekāds īsts karš tas nav. Vēl vairāk – pašā konflikta sākumā HAMAS palīdzību cīņā pret Izraēlu piedāvāja vēl kāda kustība – Hezbollah. It kā taču HAMAS pasludinājuši džihādu pret Izraēlu un būtu tikai loģiski, ka visi šie spēki tagad apvienotos un noslaucītu to no zemes virsas. Hezbollah jau vispār ir Irānas ietekmes organizācija un tad konflikts eskalētos pavisam citā līmenī.

Taču HAMAS šai sakarā klusē un ir acīmredzami, ka arī viņi nevēlas šo karu eskalēt vairāk par to, kas tas ir – raķešu un uzlidojumu apmaiņa, kas acīmredzami ir izdevīga abām pusēm.

Kāpēc Izraēlai vajag šo konfliktu? Nu ne jau pašai valstij vai iedzīvotājiem. Te jāatceras politiskā situācija šajā valstī un konkrēti tas, kas notiek ar premjeru Netanjahu. Viņš kopš 2019.gada ir apsūdzēts dažādās krāpšanas shēmās un tur notiek izmeklēšana. Taču kamēr viņš ir premjers, tikmēr viņam ir aizsardzība. Otra problēmas daļa ir tas, ka Izraēlā jau ļoti ilgi nav iespējams izveidot rīcībspējīgu valdību un premjers to nevar izdarīt, tur ir bijuši vairāki mēģinājumi, bet nekas nesanāk.

Faktiski Izraēlā ir politiska krīze un opozīcija jau bija vienojusies par to, ka Netanjahu ir jādabū prom. Tā kā problēmas sakne šeit ir tieši viņš – pareizāk sakot, viņam ir jādara viss, lai paliktu pie varas, citādi viņam draud gan politiskās karjeras beigas, gan tīri reāls cietumsods, ja visa šī korupcijas lieta tiek izskatīta un viņš atzīts par vainīgu. Nav premjera statusa – nav aizsardzības. Nākošajās vēlēšanās tas viss arī izšķirsies.

Tad ko vajag Netanjahu, lai izietu no šādas situācijas? To, ko vajag visiem valdniekiem šādos apstākļos. Kaut ko tādu, kas demonstrētu viņa nepieciešamību palikt amatā un spēju tikt galā ar krīzi – ja tādas nav, tad tādu ir jārada.

Un lūk, seko Izraēlas veiktās provokācijas pašā karstākajā vairāku reliģiju svētvietā Al-Aqsa. 16.aprīlī tur tika ieviests limits uz 10.000, kas var apmeklēt šo vietu – daudzi palestīnieši netika ielaisti pasākumā. Pirms tam 12. aprīlī bija Izraēlas policijas blokādes Damascus Gate Plaza teritoriā, kas arī ir viena no galvenajām muslimu pulcēšanās vietām, īpaši Ramadana laikā.

Vārdu sakot, tur daudz nevajag, lai atkal uzspridzinātu šo pulvera mucu un tad process ātri vien eskalējās līdz tam, kas ir tagad.

Netanjahu to acīmredzami vajag tāpēc, lai noturētu varu – viņam ir jāparāda, ka viņš tiek galā ar šo Palestīnas jautājumu un tāpēc cilvēkiem kādas nedēļas jāpadzīvo kārtējās trauksmes apstākļos, lai viņi novērtētu to, kurš tad viņus ir izglābis – kādā veidā, vai diplomātiski, vai tur būs kāda ātra sauszemes operācija, tas nav tik būtiski. Galvenās ir politiskās dividendes.

Un ko HAMAS? Te lieta tajā, ka šī kustība jau nav ne vienota, ne monolīta. Tie ir vairāki grupējumi, kas savā starpā konkurē. Ir tie, kas kaut ko sarunā ar Izraēlu, ir tie, kas traucē citiem un šeit triecieni pa viņiem faktiski ir tāda kā attīrīšanās, kad tiek novākti vieni līderi un savu varu nostiprina citi –tādā ziņā tas arī var tikt izskaidrots kā politisks process.

Jautājums ir tikai par to, vai šis konflikts paliks lokāls – HAMAS raķešu krājumi šādā tempā pēc pāris nedēļām beigsies. Šīm abām pusēm faktiski neko vairāk nevajag. Vai to centīsies izmantot citi spēki, kāda veidosies starptautiskā reakcija, tas ir vēl cits jautājums. Redzam, ka kārtējā konfliktā cenšas ielīst turku sultāns, Izraēlu necieš Irāna un arī gulošais Džo vairāk atbalsta Palestīnu, sūtot palīdzību tieši tai.

Globālā ziņā Izraēla ir mākslīgi konstruēta valsts ar derīguma termiņu un tas principā ir beidzies. Reģionā paredzēts stiprināt citu lielvaru – Irānu, bet tas projekts ļoti buksē.

Katrā ziņā pilnīgi noteikti redzam to, ka haoss kā pārvalde darbojas labi un nevainojami un šis ir tikai kārtējais piemērs tam, kā tas praksē notiek.

2 komentāri

 • 🔥🔥🔥

  Patīk

  • Fascinējoši kā autors nosauc teroristiskas organizācijas par “kustībām”!Izraēla mākslīga valsts?Smiekli nāk!
   Viena no vecākajām valstīm pasaulē arheoloģijas ziņā un bagātās vēstures dēļ!Savukārt tā saucamie palestīnieši ir mākslīgs un politisks ierocis,arābu pasaules un starptautisko organizāciju rokās!Hamasa Gazas pārvaldītajā teritorijā tuvojas vēlēšanas,tieši tāpat kā Mahmuda Abasa pārvaldītajā Rietumu krastā(West Bank),tie savstarpēji viens otru ienīst,tapēc lai reitingu paceltu vajag apšaudīt Jeruzālemi un citas pilsētas!Pieminēšu arī to ka kopš, Baltajā namā ir nomainijies prezidents,tā atkal nemieri sākās Tuvajos austrumos!Vispār tas ir tāds antisemītisms,visās nelaimēs vainot ebrejus!Žēl,jo autors ir zinošs par daudzām tēmām,taču nostājas bieži pret ebreju tautu!

   Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s