Vakcīnu trūkums – vai marketinga triks?

Vai esat ievērojuši kādu īpatnēju tendenci pēdējā laika masu medijos? Paralēli tam, ka tur risinās ierastā kovidhistērija, klāt nācis vēl viens šova elements. Tas ir tā saucamie vakcīnu kari.

Tagad medijos tiek apspēlēts vakcīnu trūkums, ka valstis par tām cīnās, jo neesot saražots pietiekoši daudz, tapēc veidojas kaut kādas vienu valstu prioritātes pār citām, tas savukārt izraisa skandālus un politiķu cīņas ar ražotājiem. Tā, piemēram, Itālija bloķējusi vakcīnu kravu uz Austrāliju.

Tad 100tk apbižoto vecāko ļaužu nevar sagaidīt savas vakcīnas ASV.

Protams, arī mūsu vietējie mediji izziņo trauksmi, ko taurē vietējais vakcinācijas birojs – visu martu būšot akūts vakcīnu trūkums.

Vārdu sakot, kur tikai paskaties, visur viens un tas pats – pēkšņi mistiskā veidā kaut kur pazudušas vakcīnu dozas, nav saražotas, nav piegādātas un par katru kravu tagad gluži jācīnās ar zobiem un nagiem. Ja “oficiālie” mediji ceļ kārtējo histēriju par tādu tēmu, tad kā Jūs domājat, kāpēc tā varētu būt?

Es neesmu studējis marketingu. Taču pat es saprotu un redzu kādu vienkāršu lietu. Ejot veikalos, regulāri ikviens sastopas ar kaut kādām izpārdošanām, kurās redzami saukļi no sērijas ‘grābiet, kamēr ir’ – fināla izpārdošana, kamēr preces noliktavā, pēdējās dienas labākā cena un tamlīdzīgi. Respektīvi, Jums tiek radīta sajūta, ka tūlīt prece beigsies, vai tā kļūs dārgāka un šie tad ir pēdējie, atlikušie un ekskluzīvie eksemplāri, kurus Jums steidzami jādabū tūlīt un jāapsteidz citi, kuri tos nedabūs.

Jo tas ir ierobežots piedāvājums tieši šeit un tagad. Ja esat kādreiz kaut kur rezervējuši viesnīcas caur attiecīgām starptautiskajām aģentūrām, tad tur ļoti bieži ir sarkanas izsaukuma zīmes, ka tās ir pēdējās istabas, ātri jārezervē un tūlīt vairs nebūs. Ar lidojumiem arī esmu redzējis to pašu. Protams, sezonas karstumā gadās arī patiešām izpārdotas vietas un viesnīcu numuri, taču pamatā tas viss ir viens no populāriem marketinga trikiem, kā psiholoģiski apstrādāt cilvēku un radīt viņā trauksmes sajūtu, ka viņš tūlīt nokavēs labu piedāvājumu un palaidīs gar degunu lielisku iespēju kaut ko nopirkt.

Īpaši tas attiecas uz precēm veikalos, kur taču jebkuram loģiski domājošam cilvēkam vajadzētu saprast, kā vispāŗ darbojās viltus atlaižu sistēma un ko nozīmē visi šie reklāmas triki –nekāda preču trūkuma tur nav, vienkārši ir jātiek vaļā no kaut kā, kas citādi netirgojas tik labi, kā gribētos.

Ja Jūs to saprotat, tad paskatamies caur šo prizmu uz notiekošo jezgu ar vakcīnām un to “trūkumu”. Vai tiešām Jūs ticat tam, ka Farmai un elitei, kas tik rūpīgi gatavoja praktiski visu planētas iedzīvotāju vakcināciju, par to atklāti runāja un jau pirms vairākiem gadiem izveidoja attiecīgas organizācijas, tagad pēkšņi trūkst vakcīnu? Tagad, kad izstrādē atrodas vēl vismaz 200 dažādas kovid vakcīnas un atklāti tiek runāts par vajadzību špricēties katru sezonu? Nezinu, kā Jums, bet man tas izskatās pēc absolūtas muldēšanas. Viņi taču no paša sākuma plānoja globālu vakcināciju un to nevienā brīdī neslēpa.

Šeit ir tieši tāda pati situācija, kā veikala menedžerim, kuram jātiek vaļā no preces, kuru cilvēki negrib, jo tā ir nekvalitatīva. Kā to pasniegt par labu esam? Šeit arī parādās viss attiecīgais arsenāls – reklāmas kampaņas un ‘ierobežotais piedāvājums’, izpārdošanas un viss pārējais manipulāciju klāsts.

Un tagad salieciet visu šo kopā – cilvēkus tracina ar vīrusu, tad piedāvā vakcinēties, taču tempi praktiski visur ir ļoti gausi un cilvēki to negrib. Tad atliek ķerties pie reklāmas kampaņas, izmantot ‘influencerus’ un radīt vēl vienu histēriju iekš jau esošās. Proti, ka vakcīnu visiem nepietiek, par tām notiek milzīga cīņa un tapēc tūlīt jāskrien vakcinēties, tad Jūs piederēsiet pie laimīgo kluba, kurš paspēja laicīgi, kamēr tie citi…

Paralēli tam notiek arī politiķu –afēristu tēla spodrināšana, jo viņi taču cīnās par katru vakcīnu kravu, ko grib atņemt nelietīgie citu valstu politiķi. Esam pateicīgi un laimīgi, ka mums to piegādās. Protams, man nav nekas pret to, ka vakcīnu patiešām trūkst un mediju teiktu par to patiesību, jo tas dotu laiku cilvēkiem apdomāties un pieņemt saprātīgus un informētus lēmumus. Taču tas, kas vērojams šobrīd, ir nekas cits kā intensīva dragāšana pa smadzenēm un visu iespējamo manipulācijas triku pielietošana, kādi vien ir PR guru rīcībā. Var taču elementāri aizslēgt kādu vakcīnu centru, lai cilvēkiem rastos lielāka panika un viņi skrietu uz citiem, kas tāpat stāv tukši. Tur iespējas manipulācijām ir neierobežotas.

Tas vedina domāt, ka piedāvātā prece ir vēl daudz sliktāka, kā sākotnēji varēja likties.

3 komentāri

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s