Kas iemācīja sievietes smēķēt?

Mūsdienās sieviete ar cigareti vairs nevienu neizbrīna, bet vēl 20gs sākumā kaut kas tāds bija neiedomājams. Piemēram, ASV pīpēšana dāmu vidū skaitījās vulgāra un nepiedienīga uzvedība.

Bet šo situāciju izmainīja cilvēks vārdā Edvards Berneiss, kurš tabakas kompānijas Lucky Strike uzdevumā ne tikai legalizēja smēķēšanu, bet arī padarīja to populāru sieviešu vidū. Un panāca to, ka dāmām smēķēšana kļuva par ‘brīvības’ un protesta simbolu pret vīriešu pasauli. Tas gāja roku rokā ar tā laika feminisma idejām un ‘dzimumu līdztiesības’ aizmetņiem, kas šodien jau tiek realizēts kā ‘dzimumneitralitāte’.

Edvards Berneiss piedzima Austrijas ebreju ģimenē. Viņa tēvocis bija neviens cits kā psihoanalīzes tēvs Zigmunds Freids, bet viņa vectēvs – Hamburgas galvenais rabīns. Vēl jaunībā viņš kopā ar vecākiem pārcēlās uz ASV, kur kļuva par profesionālu marketinga speciālistu. Savā darbā viņš izmantoja pūļa psiholoģijas izpratni, kuru tika izstrādājis zinātnieks Gustavs Lebons, kā arī sava slavenā tēvoča iestrādes.

Tas ļāva viņam savā profesijā sasniegt augstākās virsotnes un Pirmā Pasaules kara laikā ASV valdība uzaicināja viņu, lai izskaidrotu vienkāršiem amerikāņiem to, kāpēc viņiem tādā konfliktā tur Eiropā vispār jāpiedalās. Un šī propaganda nostrādāja. Tur gāja bojā ASV karavīri, bet biznesmeņi pelnīja lielu naudu. Ar to Berneiss ieguva lielisku pieredzi, kā manipulēt ar masu apziņu. Pēc šī kara viņš izveidoja savu reklāmas aģentūru un veiksmīgi tika galā ar visiem uzstādītajiem uzdevumiem. Viņš bija pirmais, kas sāka reklamēt ne pašu preci, bet leģendu, kas ar to saistīta. Viņš pārliecināja amerikāņus, ka ir veselīgi no rītiem dzert apelsīnu sulu un ēst olas ar bekonu. Pateicoties savai metodei, viņš padarīja par veiksmes simbolu automašīnu. Berneiss prata radīt apstākļus, kuros cilvēki paši meklēja attiecīgo preci, jo tā tika asociēta ar kādu īpašu statusu.

Kad viņam uzdeva reklamēt dārgas klavieres, viņš vērsās pie arhitektiem un pārliecināja tos ieviest nākamo mājokļu projektos īpašas istabas šādiem instrumentiem. Lai reklamētu samta audumus, viņš Parīzē veidoja izstādes, no kurām šī mode nonāca ASV. Jo Parīze, tas vienmēr skaitās kaut kas smalks un elegants.

Viņu pamatoti var uzskatīt par PR jēdziena izveidotāju. Zem šī jēdziena viņš saprata tieši kāda produkta ieviešanu komplektā ar kādu parādību, kas demonstrē ideālu dzīvi. 1925. gadā viņš izlaida grāmatu ar nosaukumu Propaganda, bet žurnāls Life viņu ielicis pašu ietekmīgāko 20gs amerikāņu sarakstā.

20gs 30tajos ASV pīpmaņi nospiedošā skaitā bija tikai vīrieši. Tabakas kompānijām tas nesa lielu peļņu, bet vienlaicīgi šis tirgus faktiski bija piepildīts un ražotājiem atlika tikai konkurēt tajā, kas ir. Un tāpēc 1929. gadā American Tobacco prezidents pieņēma darbā Edvardu Berneisu, kurš kopā ar vēl vienu reklāmistu Albertu Laskeru nolēma paveikt neiedomājamo.

Viņi piedāvāja padarīt pīpēšanu populāru arī sieviešu vidū. Tādiem nolūkiem bija nepieciešams izmainīt esošo kultūru un sabiedrības uzskatus. Tika izvēlēts Lucky Strike zīmols, jo šis nosaukums nozīmē kaut ko līdzīgu ‘veiksmīgam ķērienam’

Sākt nolēma ar skaļu akciju. 1929. gadā, Lieldienu brīvdienu laikā Ņujorkā blakus Brīvības statujai risinājās Berneisa algoto feministu gājiens. Tur uz to brīdi galvenā šīs kustības aktīviste Ruda Heila paziņoja – sievietes, iededziniet brīvības lāpu, sāciet cīņu ar vēl vienu seksisma Tabu!

Par šo lāpu tika pasludināta cigarete. Interesanti, ka kandidāšu atlases laikā priekšroka tika dota sievietēm ar patīkamu, bet ne modeles tipa figūru. Tas tika darīts tāpēc, lai psiholoģiski parastām ikdienas sievietēm tas ļautu asociēt sevi ar šo tā saucamo protestu. Ar šo akciju vien cigarešu pieprasījums sieviešu vidū pieauga no 5-12%.

Lucky Strike pīpēšana tika pasniegta ne vien kā skaista un eleganta, bet arī kā derīgs process. Reklāmas plakāti apgalvoja, ka tabaka palīdz novājēt un uzlabo zobus. Jo tabakas dūmi nogalinot mutes dobumā kaitīgos mikrobus. Bija arī teiciens, izvēlies Lucky, nevis saldumus.

Reklāmas akcijām pievilināja arī kino un estrādes zvaigznes. Viņiem vajadzēja iestāstīt sievietēm, ka pīpēšana ir neatņemams skaistuma atribūts, kas piedien augstākai sabiedrībai un tas ir brīvas dzīves simbols.

Lucky Strike paciņa tai laikā bija ar zaļu krāsu, bet kad tā sāka iziet no modes, Berneiss atkal to atjaunoja ar dažādu zaļo aksesuāru un izstāžu palīdzību. Stila izmaiņas Lucky Strike piedzīvoja, sākoties II pasaules karam.

Šī marka patiešām kļuva ļoti populāra sieviešu vidū, bet zaļā krāsa ar laiku tomēr sāka asociēties ar vīriešu armijas zaļo formu, tāpēc paciņu padarīja baltu.

Pats Berneiss nodzīvoja līdz 1995. gadam un sasniedza 103 gadu vecumu. Kopš 60tajiem viņš aizgāja no komercijas un sāka nodarboties ar PR politikā. Pateicoties viņam, lielā mērā arī formējās Rietumu sabiedrības modelis, kāds tas bija līdz šim – patēriņa un fantāziju pasaule, kur reklāma kļuva par veselu zinātni. Beinerss pierādīja to, ka svarīga ir nevis prece, bet veids, kā to pasniegt cilvēkiem.

https://www.kramola.info/vesti/metody-genocida/kak-amerikanskiy-propagandist-nauchil-kurit-zhenshchin

Viss ir ļoti vienkārši. Tieši tās pašas tehnoloģijas šobrīd cenšas izmantot gan pandēmijas, gan vakcīnu PR gājienos. Te viņi izmanto visu, gan bailes, gan vainas apziņu, gan cenšas reklamēt vakcīnas kā biļetes uz jauno un drošo sabiedrību. Tikai protams, saprātīgs cilvēks vienmēr sev pavaicās, vai tiešām īstai pandēmijai būtu nepieciešama tik grandioza PR kampaņa un apmaksāti mediji, kas ar to nodarbojas 24/7. Arī toreiz tika piesaukti ārsti un zinātne – Lucky Strike esot mazāk kairinošs un sargā pret klepu. Ak jel.

Ne jau prece ir svarīga, bet veids, kā to pasniegt. Ja Berneiss būtu aktīvs šodien, ko viņš varētu izdomāt vakcīnu sakarā?

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s