Sji Dzjinpiņs Davosā – Ko saka Ķīna?

Ne mazāk svarīga uzstāšanās Davosas online forumā bija arī Ķīnas prezidenta Sji Dzjinpiņa teiktais. Īsumā aplūkosim arī viņa runas svarīgākās tēzes. Tieši tāpat, kā Krievijas prezidents, arī viņš izklāstīja savas valsts ideoloģisko nostāju un to, kā pasaules globalizācijas procesus redz Ķīna.

Tā kā Ķīna pēdējo gadu laikā kļuvusi par pasaules ekonomikas galveno dzinējspēku un 2020. gadā ir vienīgā no lielajām pasaules valstīm ar pozitīvu IKP, viņa uzstāšanās interesēja ļoti daudzus. Tai skaitā arī tos, kuri gaidīja Pekinas pievienošanos kopējai Rietumu globalizācijas koncepcijai, ņemot vērā tās intensīvo augsto tehnoloģiju attīstību, sociālo kredītu sistēmu un stingro partijas diktatūru.

Taču savā runā Ķīnas prezidents pavēstīja ko citu – iestājoties par vienlīdzību starptautiskajās attiecībās – par ciparu un zaļajām tehnoloģijām viņš runāja tikai savas valsts ietvaros. Bet akcents tika likts uz to, ka ir jāsaglabā dažādas sociālās sistēmas, kā tās vēsturiski veidojušās katrā valstī, dažādas kultūras un ka bez šīs dažādības nevar būt civilizācijas. Līdz ar to viņš noraida jebkuras atsevišķas valsts vai globālas elites tieksmi uz izredzētību vai uzkundzēšanos citām tautām vai kultūrām, kas ir Rietumu globalizācijas modeļa pamats, kuram nav tautu atbalsta.

Ķīnas līderis atzīmēja arī, ka neviena valsts nevar viena pati atrisināt globālas problēmas un globāla sadarbība ir nepieciešama. Bet visām valstīm šajā procesā ir jābūt vienādām tiesībām un iespējām, tāpat kā godīgai konkurencei. Viņš pieminēja arī to, ka aizvien vairāk sāks izpausties sociālisma priekšrocības, ja visi sāks darboties pēc vienādiem noteikumiem. Viņš norādīja uz G20 formātu kā galveno globālās ekonomiskās sistēmas organizētāju.

Varētu domāt, kāpēc gan to visu teikt, ja uz papīra starptautiskajās attiecībās tas viss tā arī ir uzrakstīts, ka viss ir godīgi. Taču no smalkās diplomātiskās valodas pārejot uz cilvēcisko, šeit tika dots pietiekoši skaidrs mājiens uz Rietumu dubultajiem standartiem, ko tie nemitīgi piekopj un to, ka tāda politika vairs nav pieņemama. Kā arī brīdinājums, ka šauru loku formēšana un jauna aukstā kara kurināšana, sankcijas un savas politikas uzspiešana citiem noved tikai pie konfliktiem un šķelšanās.

Un pats galvenais, ka zinātniski tehniskais progress ir jāvirza visas cilvēces labā, nevis tāpēc, lai apturētu un ierobežotu kādas valsts attīstību – šajā tēzē ietverta visa Rietumu komercializācijas būtība, kad viss tiek kontrolēts un patentēts nevis tautas, bet šauras oligarhu grupas vajadzībām.

Attiecībā uz to, kā Ķīna redz globalizāciju, tad šeit tomēr paliek spēkā ANO 2030, PVO un Parīzes klimata vienošanās, ko Ķīna grasās uzturēt. Kaut arī grūti saprotams, kā Ķīna ar savu milzīgo ražošanu var pāriet uz zaļo enerģiju, kura šobrīd ir absolūti neefektīva.

Ko var secināt no visas šīs runas? Katrs var to noklausīties pats un izdomāt, ko tur dzirdēja. Man personiski izklausās, ka Ķīnas globalizācijas modelis ir tomēr pašā galvenajā atšķirīgs no Davosas kliķes iecerētās korporāciju varas pār pasauli, par cik tas paredz dažādu valstu un kultūru saglabāšanu un sadarbību. Tādā ziņā tas neatšķiras no Krievijas piedāvātā modeļa un tur tautām un cilvēkiem ir iespēja vismaz palikt par cilvēkiem.

Protams, jaušama pašas Ķīnas vēlme būt par šo globālo procesu līderi, bet tas arī ir saprotams, ņemot vērā manis sen teikto par to, ka šī funkcija tiek atņemta ASV un nodota Ķīnai, kas arī ir visa šobrīd notiekošā bardaka iemesls, kovidšovu ieskaitot.

Kopumā ņemot, runa bija pozitīvāka, kā varēja gaidīt un tas dod vēl papildus cerību, ka Davosas iecerētais tehnokrātiskais fašisms tādā formā, kāds tas šobrīd ir paredzēts, notikt tomēr nevarēs. Ķīnas drakons ir pietiekoši viltīgs un tam ir savs plāns.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s