Kā Baltkrievija atmasko lokdaunu muļķības.

Kamēr lielākā daļa Eiropas valstu ir izvēlējušās blokādes, ekonomikas graušanas un brīvību ierobežošanas stratēģijas, par cik tāds ir lielais plans, tad joprojām ir dažas valstis, kuras atsakās no tā. Eiropā zināmākā tāda valsts ir Zviedrija, bet daudz vairāk šo lokdaunu melīgumu un ārprāta stāvokļa politiskās dogmas bezjēdzīgumu atmasko Baltkrievijā, kuru pārvalda Eiropas “pēdējais diktators’ Baķka Lukašenko.

Kā tas notika? Plāndēmija Eiropā sākās aptuveni martā un lielākā daļa Eiropas valstu tūlīt pat lēma izmantot tā saukto lokdaunu stratēģiju. Jau toreiz BLR reakcija bija daudz mierīgāka. Toreiz viņi izvietoja karantīnas posteņus uz robežām, pārbaudīja temperatūru- pats Lukašenko vienkārši ieteica palikt mājās tiem, kas jūtas slimi, kā arī izteica savu slaveno frāzi par to, ka ar vodku jāmazgā ne tikai rokas, bet 50 gramus tīrā spirta var iedzert arī katru dienu un tas palīdz pret jebkādiem vīrusiem. “Ja jūs ejat saunā, tad tas ir vēl veselīgāk – ķīnieši mums teica, ka šis vīruss nevar dzīvot augstākā temperatūrā par 60 grādiem”

Kopumā ņemot, Rietumos tik ļoti lamātā diktatora pieeja situācijai ir vismazāk diktatoriskā visa Eiropā. Baltkrievu futbola sezona turpinājās ar visiem skatītājiem, teātri, kafejnīcas un visi sociālie pasākumi strādā un nav nekādas ekonomikas slēgšanas. Bija arī Uzvaras parāde, netika pārceltas arī prezidenta vēlēšanas. Rietumu mediji vai nu ignorēja BLR notiekošo, vai centās to izsmiet, īpaši attiecībā uz Lukašenko teikto par vodku un saunām, tādā veidā izvairoties no dziļākas analīzes par notiekošo. Jo saskaņā ar oficiālo dogmu, BLR vajadzēja būt nāves zonai. Neila Fērgusona modelis, kuru izmantoja visu valstu un īpaši UK totālai aizslēgšanai, paredzēja Baltkrievijai no 54-71 tūkstošiem mirušo, ja netiek ieviesti stingri ierobežojumi.

Bet kādi ir reālie fakti? Baltkrievijas populācija ir 9.5 miljoni. Uz doto brīdi reģistrēti 1333 mirušie no kovid. Tas uz 100tk iedzīvotājiem ir divreiz mazāks rādītājs, kā Latvijā. Lieki piebilst, ka šāda statistika uz 9.5 miljoniem ir tik niecīga, ka nav pieminēšanas vērta un tas nekādi neliecina ne par briesmīgu vīrusu, ne epidēmiju, kas plosās valstī. Lokdaunu eksperti, protams, cenšas iestāstīt, ka BLR slēpj reālos datus. Bet arī šādus apgalvojumus var pārbaudīt, paskatoties kopējo mirstības statistiku – piemēram, BLR laika periodā aprīlis-jūnijs mēnesī ir miruši par 5606 cilvēkiem vairāk, kā šajos trīs mēnešos 2019. gadā. Taču nav nekādu indikatoru, ka tam būtu sakars ar kovidu. Pat, ja tās būtu Rietumu ekspertu taurētās slēptās nāves un visas no kovid, tad arī tādā gadījumā tas ir ļoti tālu no Fērgusona apokaliptiskajiem scenārijiem.

Atliek salīdzināt datus starp divām valstīm, kurās ir pilnīgi pretējas pieejas situācijai. Ja BLR aprīlī-jūnijā ir 5605 ekstra-mirstība, tad Anglijā/Velsā tā bija 54798, salīdzinot ar 2019. gada to pašu periodu. Attiecīgi, populācija BLR ir 9.5 miljoni, bet Anglijā/Velsā ir 59.5 miljoni.

Tātad Anglijas/Velsas populācija ir 6.26 reizes lielāka. Ja izdala 54798 ar 6.26, tad iznāk 8754. Tas parāda, kāda mirušo statistika šajos 3 mēnešos būtu BLR, ja tajā piemērotu Anglijas/Velsas situāciju. Bet, ja izdara otrādi, piemērotu BLR situāciju Anglijai/Velsai, tad tur būtu par 19.711 mirušo mazāk.

Tās, protams, ir tikai sausu skaitļu spēles. Taču var skatīties arī tā un visādos veidos redzēt, ka lokdaunu politika ir sliktāka par neierobežotu brīvību.

Neskatoties uz to, britu medicīnas žurnāls nāca klajā ar vēl vienu centienu izskaidrot to, kāpēc BLR ir tik maza mirstība par spīti tam, ka tur nav lokdaunu. Šajā rakstā minēti 4 iemesli. Pirmais no tiem ir BLR lielākais slimnīcu vietu skaits – 11/1000 pret UK 2.5/1000.

https://www.bmj.com/content/370/bmj.m3543

Veselības dienesti parasti cenšas noturēt balansu starp slimnīcu vietu pieejamību un veltīgu naudas tērēšanu lieku vietu uzturēšanai. Bet UK slimnīcu vietas pirmajā lokdaunā par 40% vispār nebija aizpildītas. NHS sistēmā šīs vietas parasti ir aizpildītas par 90%. Tāpēc nav nekāda indikatora, ka bez lokdauniem slimnīcas būtu pārpildītas vairāk, kā 2017/2018 gada gripas sezonā.

Vēl viens BJM arguments ir, ka Baltkrievijā ir mazāks veco ļaužu īpatsvars aprūpes namos – 203/100tk pret 854/100tk.

Taču pašas UK valdības pieņemtie lēmumi ir ļoti daudz pie vainas tajā, ka šādas ekstra nāves tajos namos vispār bija. Cilvēkiem tika atteikti ierastie medicīnas pakalpojumi, tika aizliegts viņu apciemot tuviniekiem, visi šie apstākļi noveda pie viņu stāvokļa straujas pasliktināšanās. Tāpēc šī mirstība ir attiecināma nevis uz vīrusu, bet pašas valdības pieņemtiem lēmumiem.

Šāds arguments arī padara nesaprotamu lokdaunu motivāciju kā tādu. Ja lielākā daļa saslimstības un mirstības ir tur, kur jau ir noslēgta sabiedrība – aprūpes namos – tad slēgt visu valsti nav pilnīgi nekādas jēgas un tas nekā nevar ietekmēt vīrusu pārnesamību.

Vēl divi argumenti – labāka BLR testēšanas sistēma un tas, ka BLR nav iecienīta tūrisma zeme. Bet arī tam nav sakara ar lokdaunu stratēģijas efektivitāti.

Līdz ar to, Baltkrievija ir nopietna problēma visiem, kas apgalvo to, ka lokdauni ir nepieciešama stratēģija, lai novērstu masveida miršanu. Un nav nekādu reālu pierādījumu, ka Baltkrievija būtu kaut kādā ziņā unikāla valsts, kura nez kāpēc varētu iztikt bez lokdauniem, kamēr citiem tie būtu obligāti nepieciešami.

Mēs labi redzam, ka tie ir tikai politiski lēmumi un Rietumu tā sauktā demokrātija ir izrādījusies pilnīgs totalitārisms attiecībā pret saviem iedzīvotājiem, kamēr ‘diktators’ Lukašenko, pret kuru tiek vērsta oranžā revolūcija jau mēnešiem, šajā ziņā ir pavisam liberāls.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s