Epidēmija, kuras nebija.

Šoreiz atkal atgriezīsimies nedaudz pagātnē, lai saprastu to, kā mediji mums melo šodien. 2007. gadā izdevums New York Times publicēja rakstu ar nosaukumu “Faith in Quick Test Leads to Epidemic That Wasn’t” – “Ticība ātram testam noved pie epidēmijas, kuras nebija.
Kas tur bija rakstīts? Mazliet palasīsim.

Dr. Brooke Herndon, Dartmuta-Hičkoka medicīnas centrā Ņūhempšīras štatā ASV nevarēja vien beigt klepot. Divas nedēļas, sākot ar pagājušā gada aprīļa vidu, viņa klepoja bez mitas, kam sekoja vēl viena nedēļa neregulāras klepošanas, kas tracināja visus viņas kolēģus.

Dr. Kathryn Kirkland, infekcijas slimību speciālistei tai pašā centrā ātri vien radās doma –vai viņa novēro garā klepus epidēmijas sākumu? Jau aprīļa beigās arī citi darbinieki sāka intensīvi klepot un šāds smags klepus ir izteikts attiecīgās infekcijas slimības simptoms.

Ja tas ir tā, tad epidēmiju steidzami vajag apturēt, jo tā var būt nāvējoša slimnīcā esošiem bērniem un var novest pie pneimonijas citiem pacientiem slimnīcā. Starp citu, kovidšova ietvaros atcerēsimies, ka ir arī tāda elpceļu slimība ar tieši tādiem pašiem simptomiem, kā kovids – garais klepus.

Tā sākās dīvains notikums – epidēmija, kuras nebija. Vairākus mēnešus visi iesaistītie domāja, ka tur patiešām ir sākusies garā klepus epidēmija – gandrīz 1000 darbiniekiem tika veikts tests un viņi tika atstādināti no darba pienākumiem līdz rezultātu saņemšanai – no tiem 142 cilvēki saņēma apstiprinājumu tam, ka viņiem šī slimība patiešām ir. Tūkstoši saņēma antibiotiku devas un vakcīnas, slimnīcā gatavoja vietas, arī intensīvās terapijas nodaļā.

Tad, pēc 8 mēnešiem darbinieki saņēma e-pasta vēstuli, kurā iestādes administrācija paziņoja, ka tas viss ir bijusi viltus trauksme. Neviens no ātrā testa pozitīvajiem gadījumiem netika apstiprināts ar īsto testu, kur tiek audzēta attiecīgā baktērija – Bordetella pertussis. Izrādījās, ka visas saslimšanas ir vienkārša parasta saaukstēšanās un parasti elpceļu vīrusi.

Un kas tad bija pie vainas, ko toreiz atklāja epidemiologi un infekciju speciālisti? Viņu spriedums bija pavisam vienkāršs – pārāk liela uzticība ātrajam molekulārajam testam, kurš ir pārāk jūtīgs, noveda pie viltus epidēmijas izraisīšanās.

Tas ir tas pats PCR tests, ko šodien izmanto, lai masveidā testētu miljonus un pasludinātu, ka visi ir slimi un izolējami. Interesanti, kur šodien ir visi tie epidemiologi, virusologi un infekciju speciālisti, kuri toreiz atzina, ka pseido –epidēmijas notiek visu laiku un tas notiek tāpēc, ka PCR tests ir pārāk jūtīgs un nav izmantojams slimības noteikšanai?

Daudzi no molekulārajiem testiem ir ātri, bet tie ir tehniski prasīgi, bet katra laboratorija tos veic pa savam. To milzīgais jūtīgums rada ļoti daudz viltus pozitīvu gadījumu un ja tiek testēti tūkstoši vai simti tūkstošu cilvēku, tad tas rada epidēmijas iespaidu. Pat Dr. Mark Perkins atzīst, ka “ar šiem testiem mēs esam neceļos” – toreiz viņš bija Foundation for Innovative New Diagnostics fonda infekciju specialists – šo fondu atbalsta neviens cits kā Bils ar Melindu.

NYTimes rakstā vēl vairāki eksperti izsakās par to, ka šāds gadījums vienā medicīnas centrā ir sīkums salīdzinot ar to, kas var notikt lielākas epidēmijas laikā, ja tiek izmantota šī, ātrā un nedrošā metode, kas līdz tam laikam bija tikai molekulāro biologu laboratorijas instruments.

Šajā rakstā jau pirms 13 gadiem ir dota skaidra atbilde uz to, kas notiek šodien un kāpēc varai ir tik ļoti liela vēlme visus pēc iespējas ātrāk iztestēt tieši ar šo testu, kas nevar atklāt vīrusu, kura nemaz nav!

Ar to nav iespējams precīzi noteikt pat sen labi zināmas un garo klepu izraisošas baktērijas klātbūtni vai neesamību, nerunājot par šo mistisko vīrusu, kurš nekur nav attīrīts un izolēts. Bet Latvijā jau esot notestēti vairāk kā pusmiljons iedzīvotāju.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s