Kāpēc lielo kompāniju vadītāji neprotestē pret kovidšovu?

Restorāni, viesnīcas, aviokompānijas, visa veida lielāki un mazāki uzņēmumi visa pasaulē pieņēma lokdaunu kā komandu, apturēja savu darbību, slēdza savas iestādes, pakļāvās un daudzi no tiem bankrotēja pavisam, daudzi nekad vairs neatgūsies. Kā tā varēja notikt, vai tad šo īpaši lielo kompāniju vadītāji nav rūdīti biznesmeņi, kāpēc viņi nesadumpojās, neprotestēja pret šo acīmredzamo pašnāvību savam biznesam? Labi tie mazie, vidējie biznesiņi, kas rodas un pazūd ik pa laikam, bet lielo, globālo brendu pārstāvji, kas ar tiem?

Lai to saprastu, sāksim ar analoģiju. Iedomājieties kompāniju, kuras darbinieks gribētu publiski runāt pret lokdauniem. Tad viņš padomā par to, kas ir kompānijas vadītājs. Izrādās, ka tas sēž kādas lielas slimnīcas vai pat veselības organizācijas valdē, padomē vai citā lēmējinstitūcijā. Kas tad sanāk? Loģiski, ka vadītājs nekādi neatbalsta kādu, kurš iedrošinātos runāt par lokdaunu nejēdzīgumu. Tātad labāk ir klusēt, pieņemt esošo par normu un dzīvot ar to, ja vien nevēlas pazaudēt šo darbu, karjeru un līdz ar to nevarēt samaksāt par savu eksistenci un kredītiem – Rietumos tas ir noteicošais faktors.

Kā tas notiek kapitālisma citadelē ASV? Tur viss notiek ļoti vienkārši- to patiesībā pārvalda trīs cilvēki. Trīs korporatīvie mega-bosi, kuriem ir ciešas saites ar visām galvenajām slimnīcām.
Tie ir Larry Fink, Joseph Hooley un Mortimer Buckley. Esat tādus dzirdējuši? Buklijs ir Vanguard Group, Hūlijs ir State Street un Finks ir BlackRock vadītājs. Šīs trīs ir investīciju kompānijas, kurām kopā pieder 11 triljoni ASV dolāru dažādās investīcijās un akcijās. https://theconversation.com/these-three-f…


Bet ne tikai tas- Buklijs ir Filadelfijas Bērnu slimnīcas valdē, Hūlijs ir Masačūsetsas Galvenās slimnīcas padomē un Finks savukārt Ņujorkas Medicīnas centra valdē.
Atgriežoties pie investīciju kapitāla – šīs Lielais trīnieks saskaņā ar 2015. gada datiem bija lielākais akciju īpašnieks vienlaicīgi 40% ASV reģistrētās kompānijās, kurām savukārt kopējais darbinieku skaits bija ap 23 miljoniem. Vēl ekstrēmāka šī situācija izskatās S&P 500 griezumā – tas ir ASV 500 lielāko kompāniju saraksts.

Tur Lielais trio ir lielākais akciju turētājs gandrīz 90% no šīm kompānijām. Un tās ir visiem mums zināmās mega-korporācijas, kā Apple, Microsoft, ExxonMobil, General Electric, Coca-Cola utt. Tad nu varat iedomāties, kāda finanšu struktūra ir šis trio un kāda vara tam patiesībā pieder. Gluži loģiski, ka šī vara izpaužas balsošanas tiesībās visas šajās korporācijās un minētie cilvēki ir faktiskie visu šo korporāciju īpašnieki un politikas diktētāji.

Vai šajā gadījumā kāds no Lielā trīnieka pārvaldīto kompāniju īpašniekiem vai zemāka līmeņa darbiniekiem var sadumpoties pret oficiālo Farmas doktrīnu? Ja viņš nav gatavs zaudēt visu, tad droši vien, ka labāk ir spēlēt spēli un izlikties par beigtu.

Tā darbojas korporatīvo klanu kapitālisms, nevis tā, kā mācīja skolā, ka kaut kāds brīvais tirgus kaut ko regulē vai ka eksistē kaut kāda demokrātija. Bet tēvocis Bils ir tikai šo korporatīvo klanu redzamais vēstnesis, kurš paziņo par to, ko tie nolēmuši darīt.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s