Kad vakcīna ir brīvība – Taivānas piemērs.

Šobrīd pasaule ir pievērsusi uzmanību tam, lai salīdzinātu to valstu situāciju, kuras ir ieviesušas stingru kontroli, lockdown un līdz ar to pamatīgi sagrāvušas savas ekonomikas un tām, kuras to nav izdarījušas – Eiropā pievērš uzmanību un daudz raksta par Zviedriju, tā kā tur salīdzinoši ir daudz mazāki ierobežojumi, bet situācija it nemaz nav īpaši sliktāka kā tur, kur viss tika pilnīgi apturēts. Vēl piemin Baltkrieviju.

Taču neviens neapskata pavisam citu piemēru. Tā ir Taivāna. Džona Hopkinsa Universitāte iesākumā sprediķoja, ka Taivānā būs pasaulē otrais lielākais covid slimnieku skaits, tās tiešā tuvuma Ķīnai dēļ.
https://www.irishtimes.com/…/how-taiwan-has-confounded-pred…

Taču realitāte ir pārsteidzoša – par spīti tam, ka Taivāna atrodas tikai 130 km attālumā no Ķīnas un 400.000 tās iedzīvotāju tur strādā, uz šodienu tur ir 432 saslimšanas un tikai 6 nāves gadījumi. Un tie ir faktiski visi gadījumi, kad saslimušie ieradās no ārzemēm. Un tas viss ir bez lockdown un ar gandrīz visu darbojošos biznesu. Ko tad Taivāna dara tādu, ko visa attīstītā pasaule nesaprot?

Šo jautājumu noteikti uzdos turpmākos mēnešos un varbūt pat gados, bet tas ir labs jautājums, ņemot vērā gigantiskos postījumus ekonomikai, kas radušies no ierobežojumiem, kā to izdarīja, piemēram, ASV – 30 miljoni bezdarbnieku ir sekas tam šobrīd.

Pirmā lieta, kas jāatzīmē- šobrīd Tramps cenšas iziet no PVO –bet Taivāna nekad nav bijusi šīs organizācijas sastāvā. Viņiem neļāva tur pievienoties PVO pro-Ķīnas attieksmes dēļ.

Kā ziņo Taipei Times, Taivānas Slimību kontroles centrs centās brīdināt Ķīnu un PVO jau 2019. gada 31. decembrī par iespējamo vīrusa transmisiju no cilvēka uz cilvēku, kamēr Ķīna to joprojām noliedza.
https://www.taipeitimes.com/…/archives/2020/03/25/2003733321

Tai pašā dienā Taivāna uzsāka uzraudzīt ieceļojošos no Ķīnas, lai samazināt iespējas vīrusa iekļūšanai valstī. Tā bija viena no pirmajām valstīm, kas tādas procedūras ieviesa.
Taivānai jau bija bēdīga pieredze ar 2003. gada SARS problēmu Ķīnā un tas iemācīja neticēt ne Ķīnai, ne PVO, bet gan izstrādāt savu plānu rīcībai šādās situācijās.

Bet atšķirībā no ASV un daudzām citām valstīm, Taivāna nelika karantīnā visu nāciju – viņi fokusējās tikai uz ieceļotāju pārbaudi un karantīnu viņu mājās, kamēr pārējā nācija turpināja nodarboties ar ikdienas lietām, ieviešot tikai dažus ierobežojumus, sociālo distancēšanos un maskas. Bet viņi neslēdza robežas un nesagrāva savu ekonomiku.

John Ransom savā rakstā saka tā –protesti ielās, negatīvā naftas cena, bezdarba līkne ārpus kontroles, starptautisko ceļojumu aizliegšana – visi varam piekrist, ka pasaule ir pilnībā izgāzusies šajā gripas sakarā.
https://finance.townhall.com/…/defense-of-us-economy-starts…

Kāpēc pasaules atbilde šai Ķīnas gripai ir bijusi tik graujoši nepareiza, nepārdomāta un neatbilstoša realitātei, par to varēs spriest nākotnes aprakstos, bet triljonu izlietošana publiskās veselības projektos un ‘profesionāļos’ ir zemē nomesta nauda.

Daži var argumentēt par to, vai šādā krīzē ekspertiem ir situācija, kurā nevar būt uzvara nekādā veidā, vai šeit ir bijis jāmaina dzīvības pret ekonomiku, vai ekonomiku pret dzīvēm.
Bet uz to ir tikai viena atbilde – Taivāna. Tā pēc būtības ir cita Ķīna. Tā ir neliela sala un tā tika izveidota kā brīvās Ķīnas modelis tad, kad komunistiskā partija pārņema kontinentālo Ķīnu. Tā ir maza sala, bet tā ir ekonomiskais dzinējspēks reģionā un visa pasaulē – tā ir 21 lielākā pasaules ekonomika, tās IKP ir salīdzināms ar Dāniju un Zviedriju.

Un tai ir cieša sadarbība ar Ķīnu, investīcijas un kontakti. Ja ASV 2018. gadā ieradās aptuveni 3 miljoni viesu no Ķīnas, tad Taivānā 2.6 – visai līdzīgi. Bet vīrusa ietekme nav salīdzināma. Taivānas ekonomika ir cietusi tikai tāpēc, ka ir globālais lockdown, bet vietējā darbojas joprojām.

Ja salīdzina jaunās pasaules kārtības vēstnesi totalitāro Ķīnu ar turpat blakus esošo Taivānu, tad secinājums ir acīmredzams – pirmo vīruss izplucināja, bet otrā to vienkārši nepieņēma. Jo mazāka ietekme no globālistu organizācijas PVO, jo labāki rezultāti. Un Taivānai nebūs jāsaskaras ar tām sekām, kas vēl gadiem ietekmēs visas citas panikā kritušās valstis – miljoni bezdarbnieku, sagrauti biznesi, stress, depresija, pašnāvības, nāves dēļ medicīnas atslēgšanas.

Iznāk ļoti vienkārši – vienīgā vakcīna pret šo ‘vīrusu’ ir…brīvība un veselais saprāts. Tas diemžēl nepiemīt arī mūsējiem varnešiem un daudzi joprojām uzskata, ka šeit sagraut ekonomiku ir bijis labāk un tas esot nopelns tam, ka te tik maz to saslimušo. Nu tad pastudējiet Taivānas piemēru, ka ekonomikas graušana un visas sekas tam varēja arī nenotikt.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s