Eiropas Savienība krīzes stāvoklī – spitālīga un impotenta.

Nez kā ir gadījies, ka tieši Eiropa ir pārvērtusies par galveno vīrusa izplatītāju pasaulē. Kamēr pašā Ķīnā pa lielam ir izdevies vīrusa izplatību ierobežot, tāpat sekmīgi ar to cīnās Krievijā un citās postsociālisma valstīs, tad uz eiropiešiem pasaule aizvien vairāk skatās kā uz spitālīgajiem.

Īpaši nožēlojami šajā kaut arī mākslīgi radītajā, bet tomēr ekstrēmajā situācijā izskatās tās ES struktūras, kurām vajadzētu reaģēt uz notiekošo adekvāti. Epidēmija rada jautājumu par ES pastāvēšanu kā tādu – vai vispār šis projekts spēj eksistēt tālāk, ja tas nav spējīgs reaģēt uz šodienas izaicinājumiem?

ASV prezidents Tramps uz mēnesi ir aizliedzis visiem eiropiešiem iebraukt valstī. Savā uzrunā nācijai viņš bez žēlastības konstatēja, ka ES nav spējīga pieņemt nepieciešamos aizsardzības mērus, kā to izdarījušas ASV. Bet smieklīgākais ir tas, ka arī Ķīna ierobežo eiropiešu ieceļošanu.

Jo tur epidēmija jau sāk kristies – varas iestādes paziņojušas, ka jauni saslimšanas gadījumu reģistrēti praktiski tikai kontaktos ar ārvalstniekiem no Irānas, Dienvidkorejas vai Eiropas. Un nu jau visai pasaulei ne Ķīna, bet Eiropa ir galvenā sāpe pandēmijas ietvaros. Valstis ar straujāko izplatību šodien ir Itālija, Irāna, Francija, Spānija, Vācija, Dienvidkoreja. ES problēmu ziņā jau apsteidz Ķīnu.

Krievijai, piemēram, ar Ķīnu ir 4000 km sauszemes robeža, bet uz šo brīdi Krievijā ir reģistrēti apmēram 50 saslimšanas gadījumi. Bet Itālijai ar Ķīnu ne tikai nav robežas, tā vispār atrodas otrā pasaules malā. Taču tur jau ir gandrīz 25.000 saslimušo un skaits aug. Masu mediji tiražē apokaliptiskus skatus no Itālijas tukšajām ielām, veikaliem, aizvērtiem restorāniem un no lielpilsētām bēgošiem cilvēkiem. Bet šos mērus tad jau vajadzēja pieņemt pirms epidēmijas, ne pēc tās. Tieši tā pati tendence vērojama arī pārējās valstīs – Austrija par vēlu slēdza robežu ar Itāliju, Vācija pārāk vēlu mobilizēja veselības aizsardzības sistēmu, Polija par vēlu ieviesa sanitāro inspekciju uz robežām utt.

Ķīna toties jau pašā sākumā mobilizēja valsts pārvaldi un noslēdza vīrusu tajā teritorijā, kur tas uzradās. ES toties pieļāva izplatīšanos pilnīgi visās savās valstīs. Tad kurš no šiem abiem rada lielākus draudus globālai drošībai?

ES kā organizācijas šajā stāstā vispār nav – visas valstis ir aizmirsušas, ka tās atrodas integrācijā- katra darbojas pēc principa, ka mirsim pa vienam. Visas nacionālās valstis cīnās ar to katra pa savam, nekādas koordinācijas no Briseles nav- par kaut kādu kopēju veselības aizsardzības sistēmas mobilizāciju vienotā štābā – ne tik.

Kad bēda ir it kā kopēja, bet solidaritātes nav nekādas. Itālijas veselības sistēma sabruka no pārslodzes, nav ar ko diagnosticēt, ne ārstēt jaunos slimniekus, tāpēc vīruss mierīgi var izplatīties pa visu Eiropu. Bet vai tās valstis, kur inficēto skaits vēl ir minimāls, nevarētu nosūtīt savus materiālus un mediķus uz Itāliju? Tas taču būtu visu interesēs. Bet nē, tāda doma pat nav izskanējusi.

Arī Baltijas valstis, kuras tā skandina par savu vietu Eiropā, kad vajag dotācijas, šeit klusē kā partizāni. Kaut kāda nelāga situācija šobrīd ir ar kopējo Eiropas ģimeni. Un lai kādas pēc tam rezolūcijas nepieņemtu Eiropas Parlaments un kādus solidaritātes pasākumus neīstenotu, tieši šī, pirmā un instinktīvā reakcija uz notiekošo parāda to, ka nekādas ‘savienības’ kritiskā situācijā patiesībā nav.
Tad tas pārstāj eksistēt kā politisks jēdziens un visi atgriežas pie vecā labā ‘’katrs par sevi’

Un tas mūs noved pie vēl viena vīrusa uzdevuma – parādīt ES nespēju būt globālam spēlētājam un monolītai pārvaldes sistēmai tad, kad ir jāreaģē uz kritiskām situācijām, kas nav spējīga reaģēt uz ģeopolitiskiem un drošības izaicinājumiem. Un nav taču sācies kaut kāds karš. Bet, ja būtu? Nu lūk, paskatieties, cik vīruss ir noderīgs un cik globālus uzdevumus vienlaicīgi tas risina.

Šobrīd uz baltā zirga, nu labi, uz sarkanā drasē Ķīna un ierodas palīdzēt nabaga nespējīgai Eiropas večiņai tikt galā ar mēri – šis ir konkrēts un nepārprotams signāls tam, ko es esmu teicis visos savos rakstos par šo tēmu – Ķīna ir nākošais planetārās pārvaldes centrs. Bet tam vajadzēja notestēt tās iespējas tieši šādā situācijā un tā lieliski tika galā.

Un tagad mēs varam salīdzināt arī ‘civilizētās’ Eiropas reakciju uz notiekošo. Pilnīgi atklāti medijos tiek paziņots, ka ‘daudzi jūsu mīļie vienkārši nomirs’ – tāds virsraksts rotā Daily mail izdevuma vāku 13.03.20. To sola neviens cits kā britu PM Boriss Džonsons.

Britu Daily Telegraph žurnālists Jeremy Warner savukārt pavisam ciniski paziņo, ka covid-19 ilgtermiņā sniegs ekonomisku labumu, samazinot vecākā gadagājuma no sociālās sistēmas atkarīgo skaitu.
https://twitter.com/EdwardPentin/status/1235235116252827650

Nu lūk – visas ‘humānisma’ un civilizācijas maskas ir kritušas – salīdzinājumam, ja kaut ko tādu kāds atļautos izteikt totalitārajā Ķīnā vai ‘atpalikušajā’ Krievijā, par to vienkārši norautu galvu- bet gaismas nesējas Eiropas ietvaros tas ir pavisam normāli un pašsaprotami.

Varēja tikpat labi palaist pa TV šo epizodi no Resident Evil filmas.
https://www.youtube.com/watch?v=yMjpyjRO_xQ

Kur vispār ir ‘nācijas tēvs’😄? Kādā jaunvārdā tad šis pasākums tiks nosaukts, būs kādi ‘līdzcietušie’ vai kas tamlīdzīgs?

Jā, Patiesības laikmets tuvojas un maskas krīt.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s