Kā amerikāņi talibiem kapitulēja.

Kā jau nesen rakstīju, tad vīrusa histērijas aizsegā tiek bīdītas visādas ģeopolitiskas lietas. Nu lūk, viens no tādiem piemēriem.

Vašingtona ir izmantojusi vīrusa histēriju un to, ka ierindas amerikāņi un visi citi pēta finanšu tirgu sabrukumu, lai klusi un ātri kapitulētu Afganistānā.

Vairāk kā 2200 oficiāli nogalināto ASV karavīru, vairāk kā 20.000 ievainoto, 18 gadus ilgstošs karš, 2 triljoni dolāru, kas iztērēti Afganistānas kampaņai – tas viss ir izmests miskastē, parakstot vienu no pašiem pazemojošākiem līgumiem ASV vēsturē.
https://www.nytimes.com/…/29/world/asia/us-taliban-deal.html

Pag, tie ir tie paši Taliban, Bin Ladena sabiedrotie, kurus ASV tik daudz reizes ir varonīgi uzvarējušas savās Holivudas filmās?
Kā tad tā?

Šis ‘miera līgums’ ir faktiska kapitulācija un visi ASV diplomātu centieni iztēlot to mediju telpā kā kaut ko citu, tikai lieku reizi apliecina oficiālās Vašingtonas kauna sajūtu par notiekošo. Šīs kapitulācijas parakstīšanas ceremonijas ietvaros Maiks Pompeo paziņoja sekojošo:”Šī vienošanās neko nenozīmēs un šodienas labās sajūtas neturpināsies ilgi, ja mēs nepieņemsim konkrētus darbības mērus attiecībā uz mūsu saistībām un solījumiem…Es zinu, ka būs kārdinājums paziņot par uzvaru, bet afgāņu uzvara būs sasniegta tikai tad, ja viņi spēs dzīvot mierā un uzplaukt”

Salīdzināsim to ar Taliban pozīciju, kuru pieved zināšanai Bloomberg ziņu aģentūra. Tur Mohamads Abbas Stanzekai – Taliban kustības sarunu pārstāvis skaidri paziņo, ka ar Dieva svētību ir nākusi uzvara.
https://www.bloomberg.com/…/trump-s-afghanistan-peace-plan-…

Pats fakts, ka ASV, kuru militārais budžets vien (748 miljardi dolāru gadā) pārsniedz visas Afganistānas IKP (18 miljardi dolāru gadā) 41 reizi, ir spiestas vienoties ar Taliban kustību, skaidri norāda uz to, kas šajā karā ir zaudējis. Lielos vilcienos vienošanās paredz to, ka Taliban atturas no vardarbības pret oficiālo Afganistānas valdību tik ilgi, kamēr Rietumu prese aizmirst par tādas Afganistānas eksistenci.
Un tālāk jau var darīt, ko grib.

Oficiālā konfigurācija nosaka pušu vienošanos par to, ka 135 dienu laikā ASV samazina savu kontingentu no 12 tūkstošiem līdz 8.6, pēc tam turpinās visu ASV un NATO spēku izvešana nākamos 14 mēnešus, ja Taliban atturēsies no vardarbības. Tā nosaka arī vispārēju un visuresošu pamieru.

Zīmīgi, ka vienošanās neparedz nekādu piekāpšanos no Taliban puses, ja neskaita pašu pamieru. Nav pat prasības ievērot kaut kādu politisku formātu, kas būtu vajadzīgs Vašingtonai. Kā atzīmē Bloomberg analītiķis, ASV tīšām atstāj neskaidrības, vai Taliban vispār atzīst Afganistānas valdību, par kuru tā karoja un mira ASV un koalīcijas pārstāvji.

Iznāk, ka no Taliban netiek prasīts pat atzīt šo valdību un vēlēšanu rezultātus, kuras notika Afganistānā ASV karavīru klātbūtnē. Ja tā nav kapitulācija, tad kas tas ir?

Tieši tāpēc savas uzstāšanās laikā Maiks Pompeo tā arī nespēja atrast nevienu argumentu tam ,kāpēc šī vienošanās ir laba. Vienīgais arguments bija tas, ka pēdējās 6 dienās Afganistānā fiksēta vardarbības samazināšanās. Tas bija viss, ar ko bijušais CIP šefs varēja palielīties šajā sakarā.

Šajā kontekstā ASV izskatās tā, kā parasti –visus savus sabiedrotos Afganistānā pamet likteņa varā. Vienīgā skaidri saprotamā ASV plāna daļa ir izvest savus spēkus un tad ilgus gadus turpināt filmēt Holivudā filmas par varonīgo ASV uzvaru pār talibiem. Tas, starp citu, ir visai laba doma – ņemot vērā amerikāņu smadzeņu skalošanas mašīnas jaudu, jau pēc pāris gadiem par to, ka ASV tur kaunpilni zaudēja, atcerēsies tikai ģeopolitikas eksperti, bet tos, kuri apgalvos pretējo, droši varēs vainot Kremļa propagandas izplatīšanā.

Taču šīs filmas nelīdzēs tiem, kuru radinieki ir krituši šajā karā un tie nav tikai ASV karavīri. Tie ir arī to valstu karavīri, kuras vēlējās izkalpoties ASV un sūtīt savu lielgabalu gaļas porciju – gan Anglija, Polija, Rumānija, Kanāda, Francija un arī Latvija. Piedalīšanās lielo ASV imperiālistu karos acīmredzami ir prestiža lieta- bet tikai tad, ja impērija uzvar. Toties tagad tā izrāda vienu vājību aiz otras un pasaule to redz.

Tomēr jāatzīmē, ka iziešana no Afganistānas, tas ir prezidenta Trampa lēmums, kas pamatots gan uz viņa pirmsvēlēšanu solījumiem, gan ekonomiskā nepieciešamība. Atšķirībā no amerikānu propagandas, viņš vēl 2016. gadā paziņoja, ka ASV ekonomika ir viens liels trekns burbulis un saprot, ka bezgalīgie kari var nostrādāt kā adata, kas to pārdurs. Labs biznesmenis prot atzīt un nogriezt zaudējumus, nomest peļņu nenesošus aktīvus.

Tagad, kad Tramps ir atbrīvojies no demokrātu organizētā impīčmenta, viņš var ķerties klāt šai savu solījumu sadaļai. Un galvenais šajā stāstā ir ne jau Afganistānas vai kurdu liktenis, kurus ASV pameta īsi pirms tam, bet tas, kādi vēl liekie čemodāni tiks nomesti – efektīvais menedžments skaidri norāda gan uz Ukrainu, gan Baltijas valstīm.

Acīmredzot, ka zīmēties gar Krievijas robežu un dzīvoties pa ērtiem poligoniem Eiropas valstīs nav gluži tas pats, kas reāla karadarbība, kur neko citu, kā bombardēt no gaisa ASV un tās pakalpiņi nav spējīgi izdarīt – ja valstij nav pretgaisa aizsardzības – 18 gadu sauszemes karadarbības un nekādu rezultātu. Lai gan pat gaišā dienas laikā šie ASV un NATO spēki pamanās apmaldīties, izraisīt avārijas savā starpā un pat nogremdēt kuģus. Ar nepacietību gaidam, ko tie sastrādās šajās, kārtējās dižmācībās.

Tad par ko īsti karoja un aizgāja bojā tie Latvijas karavīri Afganistānā, kurus tur sūtīja vietējie ASV pakalpiņi?
Vai tiešām tikai apsargāja opija laukus un Afganistānas narkotiku karteļu biznesu?

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s