Kā Islande pusaudžu alkoholismu izārstēja.

Islandē zinātnieki ir atklājuši, kādi bioķīmiskie procesi izraisa atkarību un 20 gadu laikā vairākas reizes ir samazinājuši pīpējošo un alkoholu lietojošo pusaudžu skaitu valstī. Par to raksta žurnāls Mosaic Science.

Noteikta alkohola veida vai narkotiku izvēle atkarīga no tā, kā cilvēka organisms ir pieradis cīnīties ar stresu. Pie tāda secinājuma nonācis Harvijs Milkmens – amerikāņu profesors, kurš šobrīd pasniedz Reikjavīkas universitātē. Dažādas vielas izraisa dažādus bioķīmiskos procesus smadzenēs, no kuriem pēc tam kļūst atkarīgs organisms. Zinātnieki nolēma atrast tādas nodarbes, kuras stimulētu tādus pašus procesus smadzenēs, tikai dabiskā veidā.
https://mosaicscience.com/…/iceland-prevent-teen-substance…/

Var atrasties atkarībā ne tikai no narkotiskām vielām, bet arī no auto, naudas un ēdiena. Mēs nolēmām piedāvāt pusaudžiem kaut ko labāku –saka Milkmens. Skolniekiem iekļāva programmās bezmaksas meistarklases jebkurā sporta vai mākslas veidā, kuru tie vēlētos apgūt.

Pētnieki pieņēma, ka emocionālais efekts no šādām nodarbībām būs līdzīgs tam, kas rodas no alkohola vai tabakas. Papildus nodarbības trīs reizes nedēļā finansēja valsts – katram piedāvāja piedalīties programmā 3 mēnešus, bet daudz turpināja to pat 5 gadus.

Dejas, mūzika, zīmēšana vai sports tāpat izsauc bioķīmiskus procesus smadzenēs un tas palīdz tikt galā ar stresu. Lai risinātu alkohola un tabakas problēmu pusaudžu vidū, nācās arī mainīt likumdošanu. Islandē aizliedza cigarešu un alkohola reklāmu, kā arī izveidoja īpašas vecāku organizācijas, kuras kopā ar skolotājiem palīdzēja risināt skolēnu psiholoģiskās problēmas.

Dīvaini, kāpēc ar šo metodi nestrādā citās valstīs, brīnās zinātnieki? 90to vidū islandiešu pusaudži bija pīpēšanas un dzeršanas ziņā Eiropas top augšpusē. Bet šodien viņi ir cita Top augšā – veselīga dzīvesveida ziņā. Valstī izdevās samazināt regulāri dzerošo pusaudžu skaitu no 48% līdz 5% un smēķējošo pusaudžu skaitu no 23% līdz 3%

Izklausās tik vienkārši, vai ne? Tas viss taču bija ikdiena PSRS laikos. Pulciņi, nodarbības, bērnu kultūras nami un morālā audzināšana – vai tad profesori būtu kaut ko nebijušu atklājuši?

Un kāpēc Latvijas mediji neko neraksta un nestāsta par šādu pozitīvu Islandes pieredzi, bet nemitīgi vāvuļo un kurina tikai kara histēriju? Kāpēc valsts pērk kara lūžņus par simtiem miljonu, bet nav šādas vienkāršas un efektīvas programmas, kā rezultātā jaunatne aizvien vairāk nodzeras?
https://skaties.lv/…/latvijas-jauniesi-nodzeras-tresdala-a…/

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s