Kas bija Kasems Suleimani?

2020.gada 2.janvārī Bagdādē tika nogalināts Kasems Suleimani. Šo notikumu ir jāsaprot un jāizdara no tā pareizi secinājumi, tā kā tam visam ir ļoti liela ietekme uz nākotni.

Masu mediji joprojām viņu dēvē par parastu ģenerāli. Jā, formāli viņš bija Irānas ģenerālis, bet vēl 2009. gadā varēja kļūt par Irānas prezidentu.

Formāli viņš bija vienkārši Irānas speciālo operāciju nodaļas komandieris. Taču faktiski viņš kontrolēja milzīgu transnacionālu finanšu impēriju, pietiekoši bagātu, lai nodrošinātu visu Irānas kara mašīnu Tuvajos Austrumos, pat nesaņemot no valsts budžeta nevienu riālu. Kā arī veselu tīklu nevalstisko armiju, viena no kurām ir, piemēram, Hezbollah. Viņa vārdā karoja pat kristieši un viņš bija spējīgs dabūt savā pusē pat nāvīgākos Irānas un visu šiītu ienaidniekus- Al Queda.

Pat kurdi, ar kuru nomierināšanu sākās viņa militārā karjera, Irākā slēpa viņu no saviem tolaik vēl ‘sabiedrotajiem’- amerikāņiem.

Kaut arī pēc sava oficiālā statusa viņš Irānā nebija kaut kas ievērojams, bet faktiski viņš deva pavēles pat ārvalstu prezidentiem, kuras tie izpildīja tā, it kā būtu viņa padotie.

Kādreiz Suleimani bija puika, kurš centās atrast kaut kādu darbu, lai izglābtu savu tēvu- zemnieku, no aresta par nodokļu parādiem. Bet dienu pirms savas nāves viņa rokās bija vara, par kuru lielāka ir tikai dažiem. Turklāt pasaulē, ne tikai Irānā. Tur viņu atstādināt varētu tikai ajatolla Hamenei. Taču viņš to nekad nevarētu gribēt, tā kā Suleimani skaitījās nacionālais varonis, kuru atcerēsies vēl ilgi pēc tam, kad paša ajatollas vārds būs izdzisis. Suleimani ir daļa no šiītu nacionālā panteona, kas līdzinās varenajam Saladinam. Cilvēks, kas vadīja karadarbību Irākā un Sīrijā vienlaicīgi, cilvēks, kurš personiski pazina Bašaru al Asadu un tieši viņam tiek piedēvēta ideja uzaicināt Krieviju palīgā Sīrijai- vai tā ir, uzzināt mēs nevaram, bet viņa personības lielums ļauj tādai iespējai būt.

Šobrīd pasaulē ir maz personību, kas līdzinātos šai. Vienīgi KF prezidents, Ķīnas prezidents- pats Tramps, kurš atdeva pavēli nogalināt Suleimani, ir tālu no tādas ietekmes. Tā notiek bieži, kad nogalināti tiek tie, kuru personības kvalitātes ir augstākas.
Suleimani būtu viegli uzvarējis prezidenta vēlēšanās Irānā, ja vien būtu gribējis.

Bet viņš savulaik atteicās no politiskās karjeras, sakot, ka vēlas palikt ‘revolūcijas karavīrs’ Irānā viņu dēvēja par ‘sardar’ – komandieri. Tā sauc arī citus augstākstāvošus virsniekus, bet visiem tiem ir klāt arī vārdi- taču vienkārši ‘komandieris’ Irānā bija un ir tikai Viens.

Viņš bija cilvēks –leģenda. Jāatzīst, ka diezgan briesmīga, taču leģenda. Cilvēks –simbols. Viņš bija tas, kas centās panākt mieru ar amerikāņiem un veda Irānu uz to, bet pēc tam kļuva par to, kas nogalinājis visvairāk ASV karavīrus pēc Vjetnamas. Viņš izjauca ASV plānus Irākā un iekaroja to savai valstij- cīnoties par Persijas impērijas atjaunošanu un gandrīz uzvarēja.

Viņu nogalināja ar ieroci, kas speciāli paredzēts slepenai likvidācijai. Tas ir nederīgs kaujā, bet efektīvs pret tiem, kuri nevar aizstāvēties šeit un tagad –arī tas ir simbols –tikai citas valsts – ASV simbols, kas kristāliski skaidri parāda tās būtību.
Bet no tā ir kaut kas jāiemācās.

Nav lielas jēgas pārstāstīt Suleimani biogrāfiju- to var atrast katrs. Bet ir jāatzīmē dažas lietas. Piedaloties karā ar Irāku kā jaunākais virsnieks, Suleimani izcēlās ar milzīgu drosmi un spējām, kas nodrošināja ārkārtīgi strauju karjeras izaugsmi. Jau 30 gados viņš komandēja divīziju un bija viens no pirmajiem, kas sāka protestēt pret irāņu tolaik 80tajos piekopto izšķērdīgo dzīvā spēka taktiku.

Pēc tā kara beigām Irānas valdība sāka meklēt veidus, kā risināt jautājumus bez tik nežēlīgas gaļasmašīnas, kāda bija karš ar Irāku. Turklāt ar nemitīgām sankcijām apkrāmētā Irāna vienkārši nevarēja atļauties lielus karus. Tāpēc radās gan loģikai, gan turienes kultūrai atbilstoša cita kara vešanas paradigma- neregulāra, pretinieka nogurdināšanas taktika Irānas tālajās robežās un ārpus pašas valsts. Tad tika izveidota formācija ar nosaukumu Al-Quds, jeb pareizāk sakot –Quds, kas nozīmē “Jeruzaleme’

Jau no paša kara sākuma ar Irāku šī vienība veica partizānu karu Kurdistānā, no 1982.gada sāka pagrīdes darbību Libānā, vērstu pret Izraēlu- tad tika izveidota arī Hezbollah, kas aktīvi darbojās anti-izraēlistisko kampaņu realizācijā šajā reģionā

Pēc kara beigām Quds bija jāpāriet uz jaunu līmeni- bet tad tam vajadzēja jaunu komandieri. Un tā 1998. gadā par tādu kļuva Suleimani. Uz to laiku viņam jau bija ne tikai Irānas-Irākas kara pieredze, operācijas pret kurdu nemierniekiem Irānā, bet arī karā pret narkotikām uz Afganistānas robežas. Par šiem notikumiem masu mediji neko nestāstīs, bet tie bija plaša apmēra un asiņaini notikumi.

Tieši tajā karā visi pret visiem Suleimani izveidoja savu reputāciju – tur, kur irāņu karavīriem nācās regulāri atvairīt narkotiku baronu algotņu bandas, staigāt pa mīnu laukiem un izcīnīt uzvaras bez nekādas palīdzības, artilērijas vai aviācijas atbalsta- afgāņu narkomafija pierobežas pilsētās gadiem ilgi slepkavoja jebkādus irāņu karavīrus. Tieši tajos apstākļos Suleimani sevi parādīja kā lielisku neregulārās armijas komandieri un meistaru.

Pēc nozīmēšanas par visu operāciju komandieri Suleimani pakāpeniski paplašināja operācijas kā Irākā, tā Afganistānā- tai skaitā pret Taliban. Bet par šiītu pasaules neformālo valdnieku viņu padarīja tieši cīņa ar amerikāņiem –tieši tā izveidoja viņu par to, kas viņš bija. Taču tas nemaz nebija tas, ko gribēja Irāna un pats Suleimani.

Mazāk zināms, ka pēc 9/11 notikumiem arī Irāna atbalstīja ASV veiktās specoperācijas Afganistānā. Un šo sadarbību ar ASV realizēja tieši Suleimani.

Tieši Irāna detalizēti informēja ASV par Taliban bāzu atrašanās vietām. Kā atceras amerikāņi, tā bija ļoti vērtīga sadarbība. Bet viss strauji izmainījās 2002. gadā, kad ASV prezidents Bušs jaunākais savā paziņojumā ieskaitīja arī Irānu ‘ļaunuma ass’ valstu vidū.

Tas radīja šoku Irānā, kur ASV tika uzskatīts par sabiedroto cīņā ar Taliban – tas bija šoks pat tiem ASV diplomātiem, kuri sadarbojās ar Irānu šajā lietā. Suleimani problēma bija tā, ka viņš zināmā veidā bija licis uz ASV –bet tās, kā zināms, vienmēr savus sabiedrotos uzmet.

ASV bija vienalga, kas un kā ir palīdzējis – galvenais ir nogalināt un iznīcināt. Un tā 2003. gadā ASV iebrūk Irākā. Toreiz Irāna īpaši neprotestēja par sava senā ienaidnieka sakāvi un savā ziņā atkal sastapās ar bijušajiem sadarbības partneriem. Taču virmoja satraukums par to, ka Irāna šajā sarakstā ir nākošā un tā tas arī tika plānots no ASV puses.

Maz kurš zina, bet pirmā okupācijas pārvalde Irākā tika veidota ar Suleimani piedalīšanos. Viņš toreiz vēl atlasīja kandidatūras un saskaņoja tās ar ASV- taču arī šī, pēdējā sadarbība ātri beidzās.

Nekādi labās gribas žesti uz ASV nestrādāja- jenkiji uzvedās kā fanātiķi, kas apsēsti ar domu iznīcināt visus pēc kārtas un Irānu kā vienu no svarīgākajām reģiona valstīm. Taču jau toreiz bija redzams, ka viņi Irākā ir sākuši buksēt.

2004. gadā Irāna veica situācijas pārvērtēšanu. Tagad tā izskatījās citādi – ASV ir maniakāla valsts, kura iestrēgusi divos karos, kuru jēga nav pat saprotama. Pēc sadarbības mēģinājuma izgāšanās vajag izdarīt tā, lai viņi iestrēgst partizānu karā. Un Quds ķērās pie lietas. Suleimani instruktori masveidā trenēja dažādas šiītu grupas, kuras savukārt uzbruka amerikāņiem, bet Irānas darbinieki Irākas valdībā dažādi sabotēja ASV centienus ieviest savu kārtību reģionā.

Tāpat nemiernieki tika pamatīgi apbruņoti. Piemēram, cīņā pret amerikāņu bruņotajiem džipiem tika izveidotas portatīvās mīnas un to piegāde uz Irāku. Tās bija spējīgas caursist ASV izmantotās bruņotās apvidus mašīnas un rezultātā gāja bojā simtiem ASV karavīru- arī tas bija Suleimani darbs.

Visa viņa darbība Irākā –profesionāli efektīva un persiešu stilā viltīga. Visi ASV mēģinājumi viņu notvert bija nesekmīgi. Bija arī zināmas kļūdas – Al Qaeda kaujinieku iesaistīšana cīņā pret ASV- tie nogalināja arī pašus Irākas šiītus. Taču arī amerikāņus, tāpēc šī kļūda varbūt nav tik nozīmīga.

Bez kara darbības veikšanas pret ASV Suleimani nodarbojās arī ar to, lai Irākas teritorijā neveidotos spēcīga, atkal Irānu apdraudoša valsts. Un arī tas viņam izdevās sekmīgi. 2011. gadā ASV oficiāli pārtrauca Irākas okupāciju, novedot savu klātbūtni tur līdz minimumam. Ne par kādu iebrukumu Irānā vairs nevarēja būt runa, turklāt Irāka bija pilna ar irākiešu zemessargiem, kuri būtu gatavi salauzt oficiālo Irākas armiju- arī pati Irākas valdība tika faktiski vadīta no Teherānas un atkal tas bija Suleimani, kas šo procesu koriģēja.

Vienlaicīgi ar karu viņš veidoja arī ekonomisko bāzi savām operācijām, kontrolējot bankas un naftas piegādi Irākā, vēlāk arī citur, viņš panāca pilnīgu savu armiju pašfinansēšanu. Un tā tika sasniegti visi izvirzītie mērķi- pašpietiekama organizācija, kas spēj veikt operācijas Irānas nacionālo interešu aizstāvībai ārpus valsts, bez oficiālās armijas un finanšu piesaistes. Vēlāk arī Sīrijā galvenās cīņas pret ASV radītajiem teroristiem kopā ar Sīrijas armiju izcīnīja tieši šīs dažādās šiītu vienības, kā arī Hezbollah- viens no Suleimani ‘bērniem’ Pats viņš vienā brīdī izrādījās cilvēks, kurš vada visu karadarbību gan Irākā, gan Sīrijā.

Tomēr irāņiem trūka resursu. Ja Asadam palīdzēja viņi un Krievija, tad islāma valstī pumpēja naudu visa Rietumu pasaule. Irākā ASV aizturēja ieroču piegādes Irākas valsts armijai līdz tam brīdim, kamēr ISIS neizpletās līdz Vašingtonas
nospraustajām robežām, kā arī neveica pret teroristiem uzbrukumus.

Tāpēc tur tika izmantota tieši Suleimani vienību aviācija un bruņutehnika. Ja Irākā to vēl pietika, lai kaut kā apturētu ISIS izplatību, tad Sīrijā klājās pavisam smagi. Nonāca pat līdz tam, ka Asada ģimenes pārvietošanās ceļi jau bija mīnmetēju apšaudes rādiusā un nekādas izejas šķietami no tā vairs nebija.

Bet tad Sīrijā parādījās Krievija. Tas noveda pie tā, ka Suleimani atkal spēja gūt panākumus. Tagad ir zināms par KF Gaisa spēku lomu Sīrijā, bet maz ir zināms par to, ka līdz 2016. gadam visas sauszemes operācijas ‘vilka’ Irāna –Sīrijas armija bija gandrīz pilnībā zaudējusi kaujas spējas. Kā irāņiem gāja, tas ir cits jautājums, bet viņi bija vienīgie, kas izrādīja kaut kādu pretestību.

Var teikt, ka Suleimani loma Sīrijas atbrīvošanā nav mazāka, kā Krievijas. Tagad situācija ir cita, jo KF ir izveidojusi savas, no Irānas neatkarīgas vienības reģionā, bet kara sākumā viss bija citādi.

Tāpēc, ja Krievijā lūzuma punkts Sīrijā saistās ar sarkano zvaigzni uz aviācijas bombardētāja, tad Irānā tas saistās ar Komandieri.
Tāpēc Rietumos viņš skaitās terorists. Daļēji varbūt, ka tā, jo līdzekļus patiešām viņš neizvēlējās, taču arī apstākļi bija tādi, ka izvēles nebija. Un uz amerikāņu/izraēļa bērnu fona viņa kaujinieki ir patiešām nemanāmi.

Suleimani gāja bojā apstākļos, kad viņa organizācija jau sen neveica nekādas darbības pret ASV, nedz arī ASV veica kādas darbības pret irāņu spēkiem. Gāja bojā jau vairākus gadus ilgstoša pamiera laikā. Tāpēc viņš arī neslēpās, bet atklāti ieradās Bagdādē. Versija par to, ka viņš tā darītu, ja būtu iepriekš devis pavēli haotiski apšaudīt ASV vēstniecību, kas nenoveda ne pie kādiem upuriem, neiztur kritiku.

Nogalināts viņš tika ar raķeti Hellfire 9X. Tās specifika ir tajā, ka kaujas galviņā tai atrodas seši asmeņi, kuri pie trāpījuma automašīnai spēj sagriezt gabalos visus, kuri tur atrodas. Tāda raķete kaujā neder, jo nespēj caursist bruņu auto- tās domātas speciāli civilo auto uzšķēršanai un pasažieru nogalināšanai.

Tā ir vienīgā tādas klases raķete. ASV politikas simbols –nogalināt cilvēku, kurš savulaik meklēja sadarbības iespējas, pret kuru netika vairs veiktas nekādas kara darbības, bet kura valsti Bušs savā runā savulaik notiesāja uz nāvi.

To būs atkal un vēlreiz atcerēties visiem tiem, kuri uzskata ASV par iespējamiem sadarbības partneriem.

Info no A. Timohina, tulkojums.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s