Tunberga- gada cilvēks?

Kā jau varēja gaidīt, žurnāls Times ir pataisījis Grētu Tunbergu par gada cilvēku. Gada cilvēks šajā žurnālā ir bijis arī Ādolfs Hitlers. Minhenes vienošanās gadā (1938), Josifs Staļins Molotova-Ribentropa neuzbrukšanas līguma parakstīšanas gadā (1939), ASV prezidents Niksons Votergeitas skandāla gadā (1971 un 1972), ASV karavīrs iebrukuma Irākā gadā (2003) Pēc kādiem kritērijiem tad šie cilvēki tiek izvēlēti?

Times redakcija izvēlas gada cilvēku jau kopš 1927.gada. Un katru reizi tā norāda, ka izvēle ir veikta no tiem cilvēkiem, kuri visvairāk ietekmējuši tā perioda notikumus. Turklāt ietekme var būt gan pozitīva, gan negatīva. Tāpēc šajā sarakstā ir gana daudz pretrunīgu personību.

Pieņemsim, ka nevienam nebija šaubu par Hitlera ietekmi uz pasaules notikumiem 1938.gadā. Ko rakstīja pamatojumā šai izvēlei Times redaktors?

“Bez nekādas asinsizliešanas viņš ir pārvērtis Čehoslovakiju par vācu marioneti, ir licis pamatīgi pārskatīt aizsardzības līgumu sistēmu Eiropā un atbrīvojis sev rokas Austrumu Eiropā, saņemot neiejaukšanās garantijas no Lielbritānijas un Francijas”

Tieši tāpat redakcija attiecās arī pret Staļinu- pietiek paskatīties uz mākslinieka fantāziju attiecībā uz viņa izskatu. No tā ir redzams, ka žurnāls it nebūt neuzskatīja Staļina darbības par pozitīvām, vienkārši par gada cilvēku viņš kļuva, pateicoties savai ietekmei uz notikumiem, rīkojoties PSRS interesēs par spīti pārējai pasaulei.

Taču tagad, kad par gada cilvēku izvēlēta Grēta, žurnāls viņas darbības vērtē pavisam citādi, nekā Staļinu un Hitleru. Zviedru aktīviste ir novērtēta viennozīmīgi pozitīvi.

Viņas pozīciju žurnāls apzīmē šādi- “vienkārša patiesība, kuru atnesusi pusaugu meitene svarīgā likteņa pavērsiena brīdī”
Viss teksts burtiski strāvo no simpātijām pret šo būtni.
Žurnālu var saprast – publiskajā vidē patiešām dominē viena pieeja globālajai sasilšanai un viena ‘vienkārša patiesība’ Tas ir ļaunums un dižākā krīze cilvēces vēsturē- tieši tā, kā to skandina pati Grēta.

Taču mēs jau esam dzirdējuši daudzas vienkāršas patiesības. Kāds atceras, ka bērnībā ārsti stāstīja, ka diabēts rodas no saldumu ēšanas. Vēl agrāk cigarešu reklāmās izmantoja pašus ārstus, kādreiz plastmasa, ar ko tagad piesārņoti visi pasaules okeāni un lēnām mirst, bija lieliskākais cilvēces izgudrojums.

Tāpēc ar šīm vienkāršajām patiesībām, kuras izplata tā brīža visi ‘eksperti’, ir krietni jāuzmanās. Loģiski, ka tāda vienkārša patiesība nevar eksistēt bez šaubām, ar kurām to pārbaudīt. Vai Times vērtējums Grētas pozīcijai patiešām ir tik vienkārša patiesība?

Viss, ko saka Grēta, noved pie tā, ka cilvēce esot sastapusies ar krīzi, kas apdraud tās eksistenci- klimata sasilšanu. Pēc viņas vārdiem, nekā svarīgāka šodien vispār nav. Un vainīgi pie tā ir šodienas pieaugušie. Bet paši viņi necietīs no tā tik daudz, cik jaunā paaudze, tāpēc ka vienkārši ātrāk nomirs- tieši tik banāli.
Un kā odziņa uz tortes- pieaugušie nevēlas veikt aktīvas darbības, lai kaut ko mainītu. Un nevēlas arī klausīties zinātnieku teiktajā.

Nu labi. Ikvienam ir saprotams, ka klimata izmaiņas, protams, ietekmē notiekošo. Globālā sasilšana patiešām notiek. Bet tieši tās rezultātā notiek straujš Zemes biomasas pieaugums- tāds nav bijis pēdējos 53 tūkstošus gadu. Notiek globāla apzaļumošanās – bet tādu terminu no Grētas dzirdēt nevar.
Bet pateicoties tam, no 1982-2011 gadiem 46% no planētas sauszemes ir uzrādījuši augu valsts platības pieaugumu un tikai 4% planētas sauszemes tā ir samazinājusies –tur, kur notiek intensīvas mežu izciršanas. Pieaug arī mežu platības –Krievijā vien no 1982-2015 gadam mežu platība pieaugusi par 2.24 miljoniem kvm. Tas ir 6 Vācijas.

Tad kādas ir tās sekas, ko cilvēkiem nesīs šīs klimata izmaiņas? Mums stāsta, ka kaut kad nākotnē sasilšana novedīs pie tuksnešiem, katastrofiskām neražām utt.

Tai pašā laikā lauksaimniecības produktivitāte aug par 1.63% gadā, bet iedzīvotāju skaits uz planētas tikai par 1.1% Tas nozīmē, ka pie pareizas sadales Zemes iedzīvotāju apgāde ar pārtiku tikai uzlabotos. Vēl vairāk- globālā zaļošana, kuras iemesls ir tieši sasilšana un CO2 satura paaugstināšanās, vispār ne pie kā cita nemaz nevar novest, kā tikai pie ražas uzlabošanās.

Izteikti lielākā augu daļa aug daudz labāk, ja atmosfērā ir augstāks CO2 līmenis. Nekāda tuksnešu izplatība netiek novērota, tieši otrādi, tur vērojams zaļošanas pieaugums par 11.3%

To visu var izlasīt attiecīgos pētījumos –CO2 satura paaugstināšanās izraisa augos mazāku nepieciešamību pēc ūdens, līdz ar to notiek sausāko apgabalu apzaļumošanās.
https://agupubs.onlinelibrary.wiley.com/…/full/10…/grl.50563

No siltuma principā statistiski mirst daudz mazāk cilvēku, kā no aukstuma.

Varbūt tas ir okeāna līmeņa pacelšanās un zemju paiešana zem ūdens? Arī nē- vēl 2016. gadā holandiešu pētnieki žurnālā Nature climate change nāca klajā ar ziņojumu par to, kā mainījusies zemes un okeānu platība uz planētas pēdējos 30 gados. Tas ir 115,000 kvkm ūdens platības palielināšanās pret 173,000 kvkm sauszemes – skaidri redzams, ka planetārais sauszemes pieaugums ir ar + zīmi, turklāt pat piekrastes reģionos.
https://www.nature.com/articles/nclimate3111

Šie dati un pētījumi taču nav slepeni, tie ir publiski pieejami. Tad kāda ir tā Grētas ‘vienkāršā patiesība? Kas ir tas, kas draud visai cilvēcei? Kāpēc šī pilnīgi ačgārnā pozīcija tiek pieņemta par jauno kvazi-reliģiju?

Arī tas netiek slēpts –jaunā pasaules kārtība paģēr cilvēku iebiedēšanu ar neesošu ļaunumu un pasludināšanu par vainīgu tajā, vienlaicīgi nodibinot stingru kontroli un populācijas ierobežošanu.

Jautājums tikai par to, kam jānotiek, lai cilvēki masveidā atjēgtos no šīs zombēšanas.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s