Recepšu medikamenti- 21 gs epidēmija.

Nav noslēpums, ka šodienas farmācijas bizness ir viens no pelnošākajiem. Kādas metodes izmanto zāļu vairumtirgotāji, kas piegādā medikamentus lielajā tirgū, lai sasniegtu savus peļņas mērķus, mēs varam tikai minēt.

Tomēr mums ir iespēja iepazīties ar ASV žurnālista Ērika Aira pētījumu šajā sakarā.
Viņš ir The Charleston Gazette-Mail žurnālists un 2017. gadā par šo pētījumu saņēma Pulicera prēmiju.
https://www.pulitzer.org/winners/eric-eyre

Viņš atklāja to, ka lielākās farmācijas kompānijas pārdod milzīgu daudzumu recepšu preparātu, kuri izraisa atkarības tieši uz attālākām pilsētām, kur ārsti viegli piekrīt tam, lai izrakstītu pacientam pāris liekas receptes, bet aptiekāri neuzdod liekus jautājumus. Farmaceitiskās kontroles iestādes, kam būtu jākontrolē šo preparātu apgrozījums, tāpat piever acis gan uz to, gan uz aizvien pieaugušo miršanas gadījumu skaitu no pārdozēšanas.

Rietumu Virdžīnijas dienvidos, mazās pilsētiņās farmācijas kompānijas tika piegādājušas 9 miljonus vienību dažādu preparātu, kuri izsauc nopietnu atkarību un arī potenciāli letālu iznākumu- hidrokodona tabletes. Nabadzīgais lauksaimnieku rajons Mingo izrādījās ar 4 lielāko mirstību no recepšu opioīdiem no visiem ASV štatiem.

Vaijomingas štatā šāda mirstība ir lielākā visās ASV. Pētījuma gaitā izrādījās, ka zāļu vairumtirgotāji ir štatu piedzinuši ar 780 miljoniem hidrokodona un oksikontīna tabletēm. Tai pat laikā 1728 cilvēki nomira no šo pretsāpju tablešu pārdozēšanas. Nekontrolētās piegādes apjoms sasniedza 433 tabletes narkotisko vielu uz katru Rietumu Virdžīnijas štata iedzīvotāju! Kāda gan mafija vai narkodīleru klans spēj konkurēt ar šādu daudzumu narkotiku apgrozījumā?

ASV administrācijas cīņā pret narkotikām iepriekš slepenajās atskaitēs tiek atklāts katras štata aptiekas pārdotais tablešu skaits un farmācijas vairumtirgotāju veiktās piegādes visos 55 Rietumu Virdžīnijas štata apgabalos no 2007-2012 gadam. Atskaites parāda arī letālo pārdozēšanas gadījumu skaitu.
Vairāk kā 10 gadus vieni un tie paši izplatītāji netika ievērojuši noteikumus paziņot par aizdomīgiem pasūtījumiem štata farmaceitiskai Padomei. Tā savukārt neveica paredzēto regulējumu, kopš 2001 gada vienkārši sniedzot nevainīgus ziņojumus par mazpilsētu aptieku inspekcijas rezultātiem, kuras regulāri pasūtījušas vairāk tabletes, spētu izlietot tie, kam tās patiesi bija vajadzīgas.

No 2007 -2012 gadam nāves gadījumu skaits no tablešu pārdozēšanas pieaudzis par 67%. Šajā laikā piegādes kompāniju direktori saņēma algas un piemaksas, kas mērāmas desmitos miljonu dolāru. Bet to kompānijas pelnīja miljardus. MCKesson- viena no nacionālām recepšu medikamentu piegādes kompānijām kļuva par 5to lielāko korporāciju ASV.
Tās ģenerāldirektors bija labāk apmaksātā amatpersona valstī, liecina žurnāls Forbes 2012 gadā.

Tiesu procesos šīs kompānijas savu lomu nacionālās epidēmijas izraisīšanā ar šiem pretsāpju līdzekļiem, saprotams, noliedza. Viņu teiktais fokusējās uz to, ka viņi vienkārši piegādā medikamentus no fabrikām uz licencētam aptiekām, kur tās izraksta pacientiem licencēti ārsti. Ja viņi nerakstītu tādas receptes, tad arī tabletes nenonāktu aptieku plauktos. Taču gan receptes rakstītājs, gan farmācijas pārdevējs, gan piegādātājs ir Svētā Trīsvienība, viss vienā- ikviens no tiem zina, kas notiek, taču tiem ir vienalga- tā saka Sems Suppa, pensionēts aptiekārs, kas pats nostrādājis 60 gadus Rietumvirdžīnijas aptiekās.

Mērijas Ketrīnas Mulinsas stāsts ir viens no piemēriem šim noziegumam. Viņa nonāca autokatastrofā , pēc kuras mocījās ar stiprām sāpēm mugurā. Ārsts izrakstīja viņai oksikontīnu.
Viņai tika dotas līdz pat 120 tabletēm nedēļā. Katru mēnesi viņa devās uz Bekliju- tur viņai ņēma 200 dolārus skaidrā naudā, neprasīja apdrošināšanu un deva tabletes, kuras jau nedēļas laikā beidzās – atceras sievietes māte. Viņa ar grūtībām atceras meitas pēdējos 10 gadus, visus tos melus, lai slēptu savu atkarību, zagšanu no brāļa, kā arī pašnāvības mēģinājumu ar šāvienu vēderā, lai izbeigtu sāpes un mocības no atkarības.
Lai dabūtu receptes, Ketrīna staigāja pie dučiem dažādu ārstu. Un viņai bija visai viegli tās dabūt. Kādu daļu viņa reizēm mēdza pārdot citiem .Un tā kādu reizi pēc kārtējās tablešu devas viņa vairs nepamodās.

Medikamentu piegādes industrijā ir lielais trīnieks – MCKesson, Cardinal Health un Amerisource Bergen. Tās kopā kontrolē 85% tirgus.
No 2017-2012 gadam šīs kompānijas piegādāja 423 miljonus tablešu pretsāpju līdzekļu Rietumu Virdžīnijai un nopelnīja 17 miljardus dolāru. Pēdējos 4 gados to direktori kopā saņēmuši algās un piemaksās 450 miljonus. 2015. gadā McKesson direktors saņēma piemaksās 89 miljonus dolāru – tas ir vairāk, kā vidēji pelna 2000 ģimenes Virdžīnijā.

Daudzas no aptiekām, kuras saņēma lielas partijas šo pretsāpju zāļu, ir nelielas privātās, kuras katru gadu pasūtīja no 0.6-1.1 miljonam tablešu. Tāpat tās bija vietējās farmācijas kompānijas, kurām katru gadu piegādāja līdz 4.7 miljoniem šo tablešu katru gadu. Toties Walmart veikals Čarlstonā – lielākais ķēdes veikals Rietumu Virdžīnijā, saņēma tikai 5 tūkstošus oksikodona un 9.5 tūkstošus hidrokodona tablešu ikgadēji.

Bez pastāvīgi augošā recepšu medikamentu piegāžu apjoma bija arī citas tuvojošās epidēmijas pazīmes.
No vairumtirdzniecības kompānijām tika piegādāts aizvien mazāk 5mg dozas preparāta, bet aizvien vairāk 10-15 mg iepakojumu. Tādā veidā nemitīgi auga aizvien spēcīgāku narkotisko preparātu lietošana, kas vēl vairāk pastiprina atkarību un pacients tiek ievilkts nebeidzamā atkarībā no aizvien spēcīgākām dozām.

Mēs redzam, ka ap mums nemitīgi notiek farmācijas industrijas spietošana –nebeidzas reklāmas rullīši TV, radio, bukleti slimnīcās, internetā, ārstu rekomendācijas, pat dietologi un fitnesa treneri bieži iesaka medikamentus, aizvien pieaugošais aptieku skaits, spiediens aizvien vairāk lietot zāles, vakcinēties, izmeklēties…Taču mēs joprojām varam izdarīt savu, apzinātu izvēli.

Mūsu organisms ir pilnīga pašregulējoša sistēma. Ikviena slimība rodas dēļ dabiska un normāla dzīvesveida izjaukšanas. Un tāpēc, pirms skriet pēc receptes un piestūķēt organismu ar sintētisko ķīmiju, vajag izdarīt visu, lai atjaunotu dabisko organisma stāvokli un normālu dzīvesveidu.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s