Kas tie tādi, veipotāji?

Pēdējo gadu laikā starp pusaudžiem strauji pieņēmies popularitātē tāds indēšanās veids kā veips. Šis elektroniskais tvaiku ģenerators ir nācis no Ķīnas un tas aizvieto cigaretes.

Tabakas vietā veipā ir šķidrums ar spirtu, aromatizatoriem un nikotīnu, bet dūmu vietā veiperis izlaiž tvaiku. Šī ierīce ir ļoti populāra jauniešu vidū- viens no iemesliem ir tas, ka tā neatstāj specifisko cigarešu dūmu smaku, tāpēc atklāt tā lietošanu ir daudz grūtāk.

Lai saprastu, kas ir kaitīgāks – cigarete vai veips, nepieciešams ieskats tajā, kā darbojas viens un otrs. Kas ir parastā cigaretē? Tā ir papīrā ietīta tabaka ar īpašu filtru. Smēķēšanas procesā tabakas dūmi, kuri satur milzīgu daudzumu kaitīgo vielu, iekļūst organismā un tad ar izelpu apkārtējā vidē.

Kā darbojas veips? Tur tabakas vietā ir speciāls šķidrums, kurš tieši tāpat satur milzīgu daudzumu indīgu vielu un ir īpašs karsējošais elements. Elektriskā ierīce ar uzkarsēšanas palīdzību pārvērš šķidrumu tvaikā un tam nav īpašas smaržas, tāpēc tam pievieno dažādus aromātus.

Ierīces ražotāji apgalvo, ka tās iekšpusē ir nekaitīga viela, gluži vai tīrs ūdens tvaiks. Bet Pasaules Veselības organizācijai šajā sakarā ir pavisam cits viedoklis.

Savā ziņojumā “Par elektroniskajām nikotīna piegādes sistēmām’ ir runāts par ekspertu atklātām sastāvdaļām šajā šķidrumā – bez nikotīna tur ir arī propilēnglikols, glicerīns, formaldehīds un dažādas kancerogēnas vielas.

Pasaulē fiksēti jau vairāki gadījumi, kad veips uzsprāgst lietotāja mutē. 2017 gadā tāds gadījums tika fiksēts Krievijā, kur Morozovas bērnu slimnīcā tika ievests 17 gadīgs pusaudzis, kuram mutes vietā atradās asiņaina masa. Uzsprāgušais veips pamatīgi izšķaidīja žokļus un zobus- ārstiem izdevās glābt dzīvību, bet priekšā paredzētas daudzas plastiskās operācijas un mutes dobuma rekonstrukcija.

https://www.mk.ru/…/v-moskve-vo-rtu-u-podrostka-vzorvalas-e…

Un šim puisim vēl paveicās – 57 gadus vecajam Floridas iedzīvotājam Tom Halloway vēl 2012 gadā šāds sprādziens norāva mēli. https://abcnews.go.com/…/electric-cigarette-explodes…/story…

Elektroniskās cigaretes darbības princips ir tāds pats, kā ūdens sildītājam – spirāle uzkarst, šķidrums izdala tvaikus. Pie tam daži tā komponenti var izraisīt augšējo elpošanas ceļu iekaisumu, kas ar laiku kļūst alerģisks.

Dabiskais nikotīns tabakā šeit ir nomainīts ar ķīmisko, bet tas ir vēl kaitīgāk- ja vispār var vēl kaut kas kaitīgāks būt- piemēram, nikotīna sulfāts, kuru agrāk izmantoja kā pesticīdu kaitīgo insektu kontrolei, bet vēlāk vispār aizliedza augstā toksiskuma dēļ. Taču ļaudis kāri elpo šādu pesticīda analogu.

Visi aromatizatori, ar kādiem piepilda elektroniskās cigaretes, nonāk cilvēka plaušās. Un ietekmē tās, turklāt ne tikai virspusēji, bet visdziļākajā, šūnu līmenī. Par to tika ziņots ASV Plaušu sabiedrības starptautiskajā konferencē.

Ziemeļkarolīnas universitātes darbinieki prezentēja savu pētījumu rezultātus, kuru laikā tika secināts- jo ilgāk plaušās atrodas šie tvaiki, jo dziļāk notiek šūnu bojājumi.
Imports, reklāma un tirdzniecība šobrīd netiek regulēta un tas rada nopietnus draudus pretsmēķēšanas kampaņas realizācijai. Arī ražotājus neviens sevišķi nekontrolē un nepārbauda – kas ir ielikts, to arī pīpējiet.

Stingras kontroles trūkuma dēļ nav arī iespējams uzzināt katras vielas patieso dozu šajā sastāvā. Pat, ja uz iepakojuma rakstīts, ka tas satur maz nikotīna, tam nav nekādas ticamības.
Cilvēks domā, ka lieto elektronisko cigareti, tad viņš smēķē it kā mazāk – taču patiesībā nikotīna un citu kaitīgo vielu saturs šajās ierīcēs var būt pat daudz lielāks.

Elektroniskās cigaretes bieži izmanto kā līdzekli, lai atteiktos no parastajām. Taču tā ir tikai pasaka. Veipi tieši tāpat izraisa nikotīna atkarību. Turklāt cilvēki, kam neizdodas atmest smēķēšanu, tad kļūst par smēķētājiem ‘kvadrātā’- smēķē gan parastās, gan elektroniskās cigaretes. Kalifornijas universitātes zinātnieki paskaitījuši – veipotāji divreiz palielina risku piedzīvot infarktu, bet tie, kuri lieto abus veidus, šo risku palielina pat 5 reizes.

Pasaules veselības organizācija brīdina- tie, kuri atrodas blakus veipotājiem, tieši tāpat nonāk arī viņu izelpoto kaitīgo izmešu ietekmē.

JAMA Internal Medicine žurnālā 2014 gadā publicētais pētījums parāda, ka nekāda atteikšanās no parastajām cigaretēm, pārejot uz elektroniskajām nenotiek. Arī pēc gada veipošanas smēķētāji ieraduma pēc sniedzas arī pēc parastajām cigaretēm.

Uz veipotājiem vienkārši pelna, bojājot viņu veselību. 2014. gadā uz šīm ierīcēm jau bija iztērēti 3 miljardi dolāru. Saskaņā ar prognozēm nākošos 10 gados šī summa pieaugs 17 reizes. Savas neilgās vēstures laikā elektroniskās cigaretes jau ir realizējušas veiksmīgu karjeru, to rīcībā ir krietns skaits atkarīgo un pēc ekspertu domām, nākošajos 10-15 gados to pārdošanas tempi var pārsniegt parastās cigaretes.

Pie tam stauji pieaug arī to brendu skaits, kuri piedāvā šo indi – ja pirms 3 gadiem tādu pasaulē bija 466, tad šobrīd to skaits pieaudzis jau pusotru reizi.

Šķidruma pamatā elektroniskajā cigaretē ir propilēnglikols un glicerīns. Pētnieki no Lorenca nacionālās laboratorijas Bērklijā, ASV noskaidroja, ka tā uzkarsēšanas laikā atbrīvojas augsti toksiskas vielas – akroleīns un formāldegīds. Pirmais kairina acu mitrinošos apvalkus un elpceļus, izraisot asarošanu un klepu, bet otrs ietekmē nervu sistēmu. Lorensa laboratorijas pētnieki uzskata, ka toksiskie izmeši tvaika izdalīšanās laikā visai reāli piesārņo arī apkārtējo atmosfēru

FDA – ASV medikamentu un pārtikas kontroles asociācija brīdina- jo augstāka veipa izgarošanas temperatūra, jo vairāk dispersīvā šķidruma nosēžas plaušās un kopā ar to arī formāldegīds.

Lai ko neapgalvotu elektroniskie smēķētāji, taču nikotīns kopā ar tvaiku ir tikpat kaitīgs, kā parastajās cigaretēs. Vēl vairāk, pēc Bostonas universitātes tabakas pētniecības centra profesora Maikla Sigela teiktā, bērni, kuri pastāvīgi elpo veipa tvaikus, tieši tāpat ir pakļauti nikotīna ietekmei, kā esot blakus parasto cigarešu smēķētājiem. Tādiem bērniem strauji pieaug sirds un asinsvadu slimību risks.

Daudzi pusaudži domājot, ka elektroniskās cigaretes ir nekaitīgas, lieto tās daudz biežāk. Un tas noved pie elpceļu slimību saasināšanās, ieskaitot astmu. 5 gadu laikā ASV pusaudžu vidū šo ierīču lietotāju skaits ir desmitkāršojies. Un pēdējos gados strauji pieaudzis arī to slimības lapu skaits, kuras skolnieki ņēmuši saistībā ar plaušu un bronhu problēmām. Ņujorkas medicīnas skolas pētnieki atklājuši, ka elektronisko cigarešu tvaiks ietekmē DNS, tas ietekmē arī kancerogēno pataloģiju veidošanos.
Darba rezultāti tika publicēti žurnālā Proceedings of the National Academy of Sciences.

Biologi izpētījuši tvaikā esošā nikotīna un tā savienojumu ietekmi uz pelēm. Izrādījās, ka gaisā nonākušie savienojumi ietekmē ģenētisko materiālu plaušu, sirds un urīnpūšļa šūnās. Pie tam grauzējiem samazinājās reģenerācijas sistēmu aktivitāte, kuru uzdevums ir atjaunot DNS, kas izpaudās specifisko olbaltumvielu izstrādes samazinājumā.

Līdzīgas izmaiņas novērotas arī cilvēku organismā.
Līdz ar to, kaut arī kaitīgo vielu koncentrācija veipos ir mazāka, kā klasiskajās cigaretēs, taču tās tik un tā indē organismu un izraisa atkarību, turklāt balstoties uz mītu par to nekaitīgumu kaitīgo vielu daudzums tiek kompensēts, vienkārši lietojot šo ierīci biežāk un intensīvāk.

Ko tas viss nozīmē? To, ka Jaunās pasaules kārtības īstenotāji regulāri izgudro aizvien jaunus veidus, kā gūt milzu peļņu, dragājot cilvēku un īpaši jauniešu veselības un pastāvīgi ir soli priekšā – lai pilnībā pierādītu un dokumentētu šo dažādo indēšanās veidu kaitīgumu, ir vajadzīgi pat gadu desmiti – tieši tāpat tas bija ar parastajām cigaretēm, kuras sākotnēji reklamēja kā pilnīgi veselīgas, drošas un pat ārstu rekomendējamas.

Tikmēr ir ieviests kārtējais jaunais indēšanas paveids, kurš skaitās ‘nekaitīgāks’, iekams nav pierādīts tā kaitīgums ilgstošākā laika periodā – tā šī industrija darbojas un tikai sapratne par globālās kontroles mehānismiem ļauj atpazīt, saprast un neiekrist uz kārtējo industrijas triku, diemžēl tādu skaidrojošo darbu un veselības mācību jauniešu vidū šodien neviens neveic, vismaz ne valstiskā līmenī.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s