Tablešu epidēmija.

Katru gadu ASV no tabletēm iet bojā 100-200 tūkstoši cilvēku. To skaits, kuri lieto medikamentus pret depresiju ir neaptverams – uz 317 miljoniem iedzīvotāju tiek izrakstītas 270 miljoni recepšu, kuras satur kādus nomierinošus līdzekļus. Šai statistikai ir visai saprotams izskaidrojums- antidepresanti izraisa atkarību.

Un pēc kāda laiciņa cilvēks, kurš reizi izmēģinājis ķīmisko stimulantu, vairs bez tā nevar iztikt, jo stress modernajā dzīvē ir regulārs, bet preparāts to uz brīdi nedaudz atvieglo. Bet problēma ir tā, ka šos medikamentus ir jālieto aizvien lielākās devās un aizvien spēcīgākus.
Farmaceitiem ir liela ietekme Vašingtonā –lobiji un senatori strādā bez mitas, lai atvieglotu ļaudīm piekļuvi šiem medikamentiem. Bet ne tikai likumdevēji un lobiji palīdz farmaceitiem aizpildīt šo milzīgo tirgu, kurš jau tagad sastāda triljonu dolāru gadā. Arī ārsti piedalās šai procesā, mācot saviem pacientiem pierast pie šīm zālēm, par cik izārstēt cilvēku ar īstām un patiesām metodēm farmācijai vispār nav izdevīgi – daudz labāk ir viņu ārstēt gadiem un gadu desmitiem ar visādu tablešu palīdzību un nekad nepadarīt veselu.

Aizvien lielāks skaits cilvēku līdz ar to nonāk medikamentu atkarībā. Un šo cilvēku vecums aizvien samazinās – nu jau tos izraksta pusaudžiem un skolniekiem. Aizvien lielākam bērnu skaitam tiek uzstādīta uzmanības deficīta sindroma diagnoze – pēdējās desmitgades laikā šis skaitlis ir dubultojies. Bet pats bēdīgākais, ka arī daudzi vecāki sāk bērniem dot šos speciālos preparātus, lai tie..labāk mācītos. Šādos gadījumos vecāku bezatbildība noved pie ļoti nopietnām blaknēm.
Tā tas notiek mārketinga ietekmē – katru gadu farmācijas giganti izliek savu preču reklāmai ap 60 miljardiem dolāru – tas divas reizes pārsniedz to summu, ko tās iegulda pētījumos. Katrs amerikānis zina, ka tiklīdz ir kāda sāpe vai diskomforts, tā ir jāiedzer tablete, jebkura organisma spriedze, ko tas izjūt, tiek noslāpēta ar tablešu palīdzību – to nemitīgi skandē reklāmas kā ‘palīdzību’ visos dzīves gadījumos.

Šī budžetu atšķirība noveda arī pie tā, ka jaunākās un efektīvākās zāles, ko par tādām reklamē kompānijas, praksē vispār neiziet nekādus testus un nav nekādu garantiju tā drošībai. Piemēram, preparāts Vioxx, kuru reklamēja kā jaunu un unikālu medikamentu, kurš izsauc daudz mazāk gremošanas trakta asiņošanas, kā preparāts Advil. Ar laiku izrādījās, ka Vioxx lietotāji toties daudzkārt vairāk mirst no rezonanses infarktiem. Turklāt jāatzīmē, ka mūsdienās arī šo zāļu drošības pētījumi notiek ne pašās ASV, bet citās valstīs, kur kontrole ir daudzkārt mazāka, piemēram, Ķīnā.

Lai nodrošinātos, farmācijas kompānijas ievelk arī ārstus savās propagandas kampaņās, piešķirot prēmijas par izrakstīto recepšu skaitu. Lauvas tiesa no reklāmām tērētās naudas jeb 34 miljardi dolāru katru gadu iet uz zāļu izplatīšanas veicināšanu aptiekās- bezmaksas izmēģinājumu tabletīšu veidā- tas ir atļauts, pateicoties augsti apmaksāto lobiju pūlēm ar attiecīgām izmaiņām likumdošanā. Kā zināms, tieši tāpat rīkojas arī narkodīleri, bieži piedāvājot pirmo dozu pamēģināt bez maksas- un to pašu dara arī ātro kredītu formas. Princips ir viens – uzsēdināt cilvēku ‘uz adatas’ un turpmāk slaukt viņu regulāri.
Arī straujais agresivitātes pieaugums jauniešu vidū var tikt saistīts ar preparātu lietošanu. 14% no tiem, kas lieto psihoaktīvās vielas, vērojamas agresijas lēkmes, līdz pat sapņiem par savu skolas biedru nogalināšanu un tam sekojošu pašnāvību. 1/3 ASV skolnieku piedalās tā sauktās ‘farmācijas ballītēs’, kur klātesošie samaisa kopējā katlā visādus iegūtos medikamentus un lieto tos kopā ar alkoholu – jaunais izklaides trends ar bieži letālām sekām.

Visu dzīves situāciju ‘farmatizēšana’ novedusi pie tā, ka katrs otrais amerikānis regulāri lieto vismaz 2 preparātus, bet katrs piektais- 5 un pat vairāk. Vismaz vienu preparātu regulāri lieto jau 70% nācijas. Darbojas bara instinkts –ja visi apkārt lieto šos preparātus, tad jau tas ir normāli. Turklāt atkarība no šiem antidepresantiem iestājas ļoti ātri – pētījumi liecina, ka pietiek ar 4 nedēļām, lai kļūtu pilnīgi atkarīgs un pat narkomāns. Ieradums risināt savas problēmas ar tablešu palīdzību noved ne tikai pie atsevišķu pusaudžu nāves gadījumiem, bet aizvien skaļāk atbalsojas nacionālā līmeņa traģēdijās –šaušanas skolās ASV ir gluži iknedēļas parādība.

Antidepresanti, nokļūstot caur cilvēku fekālijām apkārtējā vidē, arī noved pie nopietnām problēmām vietējās ekosistēmās. Arī par to farmācijas kompānijas klusē, jo bizness šeit ir svarīgāks par kaut kādu dabu.

Un tā masveida uzbāzīgās zāļu industrijas reklāmas sekas ir fiziska un psiholoģiska veselas nācijas atkarība no noteiktām vielām. Statistika ir graujoša – 20 gadu laikā antidepresantu pārdošanas apjomi auguši 4 reizes.

Un atcerēsimies sekojošo – lai arī raksts ir par ASV, taču tādas pašas tendences vērojamas visā Rietumu pasaulē, tai skaitā arī mūsu valsts medicīna strauji pāriet uz šādu, Rietumu biznesa modeli, kurā galvenā vērtība ir slims un depresīvs cilvēks, kurš tērē pēdējo naudu šo rijīgo kompāniju uzturēšanai.

Pie šīs iekārtas vesels un zinošs cilvēks ir drauds sistēmai.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s