Rietumu izglītības sistēma- degradācijas mehānisms.

Sensacionālā intervijā neatkarīgo mediju kanālam TEDxTuscon doktors Džordžs Lands ( George Land) pavēstīja auditorijai par šokējošiem rezultātiem kreativitātes jeb radošuma testos, kurus viņš un viņa komanda izstrādājuši speciālā NASA projekta ietvaros. Komandas psihologu uzdevumā bija izstrādāt testu, kurš ļautu novērtēti un izmērīt pirmsskolas vecuma bērnu radošo potenciālu.

Iegūtais rezultāts šokēja ne tikai pasūtītājus no NASA, bet arī pašus psihologus. Kopējos vilcienos tests piedāvāja bērniem saprotamus uzdevumus, kuri būtu risināmi dažādos veidos. Testu pildīja 1600 bērni 4-5 gadu vecumā.

Zinātnieki bija gatavi daudz kam, bet tas, ko viņi atklāja, nostādīja tos strupceļā. Izrādījās, ka augstākajā kategorijā, kuru psihologi apzīmē kā ģenialitāti, iekļāvās 98% bērnu. Tā kā 98% ģēniju NASA speciālistiem likās neiedomājams skaitlis, testu izbrāķēja kā nederīgu.

Tomēr izstrādātāji nepadevās un veica šo pašu testu vēlreiz tiem pašiem bērniem, kad tie sasniedza 10 gadu vecumu. Šoreiz ģeniālo kategorijā iekļāvās tikai 30% bērnu.
Rezultāts izrādījās visai dīvains un NASA atkal ieinteresējās – šoreiz testu veica tie paši bērni 15 gadu vecumā. Un ģēniju viņu vidū atlika tikai 12%.

Vēl 5 gadus NASA speciālisti negaidīja, bet mainīja eksperimenta kārtību un veica to ar nejauši izvēlētiem pieaugušiem – tur ģenialitātes % sastādīja tikai 2%.

Balstoties uz šiem pētījumiem, var izdarīt sekojošus secinājumus – skolas sistēma, koledžas, augstākās izglītības iestādes pamazām noslāpē katrā cilvēkā esošo radošo dzirksti un potenciālu- iemesli tam ir vairāki, bet viens no galvenajiem mūsdienās ir valdošās elites pasūtījums.

Tas, ko mēs saprotam ar jēdzienu ‘skola’ un ‘izglītība, patiesībā ir globāls institūts, sarežģīta psiholoģiska sistēma, kura vēsturiski radīta valdošās elites vajadzību apmierināšanai. Lai šī elite varētu saglabāt savu bezrūpīgo dzīves stilu un greznumu, ieguldot minimālas pūles kaut kā jauna izstrādei, ir nepieciešams ne tikai mūžīgs mākslīgais deficīts, bezgalīga ekspluatācija un nemitīgi kari- ir vajadzīga arī vispārēja, nacionāli valstiska smadzeņu skalošanas sistēma, kura pierāda to ka ‘tā bija vienmēr’ vai ‘tā ir neapstrīdama patiesība’, tādā veidā neļaujot kritiski paraudzīties uz plēsīgo vergturu iekārtu, kāda tā patiesībā valda pasaulē.

Saprotams, ka Rietumos eksistē arī cita izglītības sistēma – elitārā, kas nav paredzēta pūlim, bet gan vadītājiem un viņu bērniem.

Ko mēs ar to varam darīt? Vai ir iespējams atjaunot savu radošo potenciālu?

Džordžs Lands saka, ka neskatoties uz apziņas blokiem, mēs savā būtībā visu dzīvi paliekam tie 98% ģēniju. Svarīgi ir saprast, kā darbojas nospiedošā sistēma un kā to apiet. Viņš paskaidro, ka mums katram piemīt divu veidu domāšana –diverģēta un konverģenta, tas ir, kopēji un atšķirīgi tendētā. Diverģētā domāšana- tas, kas mums piemīt no dzimšanas un ko mēs pazīstam kā iztēli.

Konverģentā domāšana – tā mūsu daļa, kas darbojas citā smadzeņu daļā un apslāpē diverģenci. Tādā veidā pirmā darbojas kā procesu paātrinātājs smadzenēs, bet otra- kā bremzētājs. Tas ir normāli.

Taču, ja konverģentā domāšana tiek pakļauta kontrolei, to piepilda ar visa veida paradigmām un dogmām, tad tā sāk bremzēt pilnīgi visu.

Mēs jau to mēģinājām, tas nestrādā. Tā ir muļķīga ideja. Grāmatās rakstīts, ka tas nav iespējams – tādi domāšanas modeļi gūst virsroku.

Tā tas izskatās ārējā plānā. Bet iekšējā, morfoloģiskajā plānā viss ir vēl interesantāk. Tur mūsu neironi cīnās viens ar otru. Iedomājieties – mūsu pašu nervu šūnas, kuras piedzītas ar dogmatisko drazu, nodarbojas ar kritiku un cenzūru, samazinot smadzeņu frekvenci un līdz ar to jaudu.

Un ja tam pievieno vēl arī reliģisko baiļu sindromu, tad smadzenes vispār iekļūst strupceļā un vienkārši ‘nodeg’

Kāds tad ir risinājums šādai situācijai?

Ir jācenšas atrast savā saprātā tas zinātkārais bērns, kurš tikko sācis iepazīt pasauli un jāļauj tam iznirt virspusē atkal. Tas mūsos ir, vienmēr ir bijis –iekšējais bērns nekur nav pazudis, tas tikai jāsameklē.

Un to var darīt pavisam vienkārši- paskatieties apkārt uz savu istabu un padomājiet, kā var uzlabot kaut ko tajā pats ar savu ideju, darbu un pamazām jūsos modīsies vēlme pašam realizēt idejas, gatavot savus ēdienus tā vietā, lai pirktu visu gatavu utt. Jo radošāks cilvēks, jo mazāk tas derīgs sistēmai, kura visus cenšas pakļaut savos rāmjos un šablonos, slāpējot ģenētisko potenciālu.

Tieši tāpēc Rietumos pūlim paredzētā izglītība, ko strauji ievieš arī pie mums, ir paredzēta tikai patērētāju un sistēmas kadru audzināšanai. Tajā skolotājs no cienījamas profesijas ir pazemots līdz beztiesiskam subjektam, izglītība no audzinoša procesa ir padarīta par biznesa pakalpojumu jeb preci. Sabiedrībā tiek pieprasīti kādas ļoti šauras specifikas zinātāji jeb tā sauktie ‘profesionāļi’, bet plašais, konceptuālais pasaules skatījums piemīt tikai globālās elites pārstāvjiem, kuri tad spēj manipulēt ar masām un šie ‘profesionāļi’ ir nekas cits kā noderīgās skrūvītes sistēmas būvēšanā.

Cik gan vieds ir bijis Marks Tvens, kad teica šos vārdus- es nekad neesmu ļāvis skolai jaukties manā izglītībā!

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s