Krimas tatāru kārts Rietumu divkosīgajā spēlē.

Krimas tatāru rakstniece un māksliniece Diana Kadi 2018. gadā uzrakstīja atklātu vēstuli Angelai Merkelei.

‘Es esmu noveles par Krimu autore. Tā kā notiek informatīvais karš ar tādu intensitāti, ka propaganda un meli ir kļuvuši par normu, es ticu, ka ir svarīgi paust savu redzējumu par Krimu. Ukraiņu politiķi nebeidz skandēt, ka Krievija esot agresors un Krimas tatāri esot apspiesti, bet tā vienkārši nav patiesība. Mana tauta atkal ir kļuvusi par politisko intrigu upuri. Iztēlotā Krimas tatāru apspiešana viena no tām tīšuprāt radītām leģendām, kuras ik pa laikam izvelk no cepures. Es lūdzu man atļaut vērsties pie Bundestāga, lai pastāstītu patiesību par to, kas patiesībā notiek Krimā’

Nav brīnums, ka Dianas vēršanās pie Vācijas kancleres tika noslāpēta Rietumu medijos un uz to nekas netika atbildēts. Pretēji šai patiesajai Krimas tatāru kultūras darbiniecei, ekstrēmistu grupējumam Medžliss ir lieliskas attiecības un brīva piekļuve vācu politiķiem. Ekstrēmistu līderi Mustafa Dzemilevs un Renāts Čubarovs gadiem ilgi ir bijuši ciešās attiecībās ar vācu ārlietu ministriju un citām valdības figūrām.

Veidojot ciešāku sadarbību ar Medžlisu, Berlīne konstanti ignorē šīs organizācijas uzsaukumus uz vardarbību – Čubarovs nesen izteicis draudus Krimas krievu populācijai- lai tie aizvācas labprātīgi, iekams netiek pielietotas citas ‘mazāk patīkamas’ metodes. Čubarovs, neskatoties uz šādiem uzsaukumiem, tiek uzņemts kā oficiāls starpnieks. Vācijas amatpersonām nav problēmu sadarboties ar personu, kura kaismīgā nepatika pret Krimas krievvalodīgiem iedzīvotājiem izvērtās pussalas blokādes organizācijā kopā ar Ukrainas partizāniem. Tāpat Berlīne ignorē šo aktīvistu lomu Krimas elektrības releju spridzināšanā, tādā veidā sagādājot vēl lielākas problēmas tai populācijai, ko viņi it kā grasās ‘atbrīvot’ no Krievijas apspiestības.

Kas attiecas uz Dianu Kadi un viņas vēlmi vērsties pie Vācijas parlamenta ar savu redzējumu par Krimas pussalas faktisko stāvokli, tad iespējas izskatās ļoti vājas.

Medžliss šajā brīdī izskatās viens no Rietumu politikas dārgumiem, līdzīgi kā tas ir ar Albānijas Kosovar grupējuma teroristiem un tas rīkojas atbilstoši instrukcijām. Tā līderi strādā kopā ar citiem Rietumu algotņiem, tādiem kā Turcijas Pelēkie Vilki un Hizb-tu-Tahrir- pēdējo apraksts Wikipedia lapā ir šāds- starptautiska Islāmiska politiska organizācija, kura savu ideoloģiju balsta islāmā un kuras mērķis ir atjaunot islāma kalifātu. 2018 gada janvārī šie ekstrēmisti ar Molotova kokteiļiem Krimas tatāru muftas Emirali Ablaeva dzīvesvietu, kurš neatbalsta šo ideoloģiju.

Un tomēr vienas no šādu grupu pārstāvjiem ir piekļuve Bundestāgam, kādas nav kultūras darbiniecei Dianai.
Krimas tatāru liktenis pēdējos 100 gados ir bijis traģisks. Ir nožēlojams tas fakts, ka daļa šīs populācijas draudzīgi sagaidīja nacistus 1941 gadā un šīs tautas etniskie un reliģiskie vadītāji sadarbojās ar šo okupāciju. Pēc II pasaules kara beigām saskaņā ar Staļina pavēli tatāri tika deportēti no Krimas pussalas uz attāliem PSRS reģioniem. 2014 gada aprīlī V. Putins reabilitēja visas etniskās Krimas izsūtītās grupas, kuras tika sodītas par sadarbošanos ar nacistiem kara laikā. Šodien Krimu apdzīvo aptuveni 260.000 tatāru. Tas veido 10% populācijas.
Tai pašā laikā, Maskava veic pasākumus, kuru nolūks ir padarīt tatāru dzīves apstākļus komfortablākus. Tagad tatāru valodai ir oficiāls statuss, viņi ir pārstāvēti visās nozīmīgajās institūcijās parlamentā un pārvaldē. Viņiem ir TV un radio stacijas savā valodā.

KF ir formulējusi Krimas attīstības programmu, kurā paredzēts radikāli izmainīt pussalu, investējot milzīgus līdzekļus līdz 2020 gadam. 2/3 no visas Federācijas attīstības kapitāla ir piešķirtas Krimai – milzīgais progress visos līmeņos tiešā veidā ietekmē visus Krimas iedzīvotājus, ieskaitot tatārus.
Krimas tatāru optimistiskais noskaņojums atspoguļojas mošejas celtniecībā, kam paredzēts kļūt par viņu kultūras svarīgāko centru. Tas tiek būvēts Simferopolē, tam būs 4 minareti, katrs 50 m augstumā.

Tatāri gadiem ilgi centās iegūt šo atļauju un līdzekļus no Ukrainas valsts mošejas būvei, taču nesekmīgi. Tagad tas notiek, pēc apvienošanās ar KF. Kāpēc tad Rietumu ‘draugi’ par to klusē?

Tikmēr trimdā esošais un Rietumu finansētais Medžliss cenšas organizēt savus ‘brīvprātīgo bataljonus’ Hersonā, Ukrainā, kas robežojas ar Krimu. Tomēr ir maz ticams, ka reģiona iedzīvotāji, kuri piedzīvoja teroristu organizēto blokādi un tās radītās problēmas, sagaidīs pašpasludinātos ‘atbrīvotājus’ ar atplestām rokām.

Protams, ka Medžliss ir tikai viens 5. kolonnas segments, kura aktivitātes ir vērstas pret Krieviju. Šādu agresīvi noskaņotu veidojumu aktivizēšanas nolūks ir lietot tos kā instrumentus, lai izveidotu Irākas situācijai līdzīgu teroru, kas novestu pie tūkstošiem upuru un radītu politisku izdevīgumu tiem, kas to izmanto.

NATO valstis cenšas izmantot Krimas tatārus tieši tāpat, kā albāņus un Bosnijas musulmaņus Balkānos- kā instrumentus jaunajā aukstajā karā pret KF. ‘Cilvēktiesības’ viņiem ir pilnīgi vienaldzīgas, ja vien bļaustīšanās par tām var tikt izmantota kā spiediens un Krievijas demonizēšana. Tomēr labā ziņa ir, ka tie, kuri tatāru populācijā vēlas spēlēt šo NATO spēli ir neliela un faktiski izolēta daļa. Vismaz šobrīd viņu vaukšķēšana ir daudzkārt skaļāka, nekā kodiens.

Un tad, kad mūsu netradicionālais ārlietu ministrs un pārējie varas vīri un sievas bļaustās par tatāriem vai rīko kopā kaut kādas akcijas un tikšanās, tad ziniet, ka viņi to dara tieši ar šiem ekstrēmistiem/margināļiem, nevis īstajiem tatāru kultūras pārstāvjiem. Un viss, ko par šo tēmu raksta Latvijas mediji, ir nelietīga Rietumu propoganda.

Crimean Tatar author appealed to Merkel

Mēs taču esam Evropā.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s